Polipropylen kolejnym materiałem HP, który zwiększa zasięg rynku druku 3D

Chcąc oferować materiały, które sprawdzą się w najbardziej wymagających zastosowaniach, HP sukcesywnie rozszerza swoje portfolio, co potwierdza wprowadzając kolejny materiał do druku 3D – polipropylen (PP).

Koncern 04.06.2020 zaprezentował następny po TPU materiał opracowany we współpracy z BASF dla serii HP Jet Fusion 5200 3D – nowy PP, zapewniający wysoką wydajność i minimalizujący straty w produkcji przemysłowej. Oprócz  przełomowej ekonomiki i wydajności, nowy PP pomaga zmniejszyć ilość odpadów, umożliwiając do 100% ponownego wykorzystania nadwyżki proszku.

Obecnie polipropylen (PP) zajmuje trzecie miejsce pod względem wielkości produkcji tworzyw sztucznych na świecie. Wyprzedzają go tylko: polietylen i poli(chlorek winylu). Dzięki szczególnym właściwościom materiał ten ma bardzo różne zastosowania w sektorach: motoryzacyjnym, konsumenckim oraz przemysłowym. Zapewnia klientom takie same właściwości jak powszechnie stosowane PP w formowaniu wtryskowym. Dzięki swojej odporności chemicznej, niskiej absorpcji wilgoci i długiej trwałości, PP jest idealny do produkcji instalacji rurowych, systemów płynowych i pojemników. Producenci samochodów będą mogli używać tego samego PP do prototypowania i produkcji końcowych części znajdujących się we wnętrzu, na zewnątrz i pod maską pojazdu.

Na podstawie wewnętrznych testów HP, przeprowadzonych w maju 2020, dotyczących sprawdzenia właściwości mechanicznych, stabilności wymiarowej i zmiany masy po 7- i 30-dniowym zanurzeniu w kwasach, zasadach, rozpuszczalnikach organicznych i roztworach wodnych, polipropylen jest porównywalny z innymi materiałami z portfolio materiałów HP 3D , oferując ponadto łatwiejszą obróbkę niż standardowy PA 12, zapewniając właściwe stopienie oraz dobrą smarowność i kompatybilność, dzięki niewielkim rozmiarom cząstek.

Wśród pierwszych użytkowników są Extol, znany dostawca części na rynku motoryzacyjnym, Leitat wytwarzajacy sprzęt medyczny i rehabilitacyjny oraz Oechsler, który jako jeden z parnerów HP, podobnie jak wcześniej Jabil, pomaga w opracowaniu nowych aplikacji dla druku 3D w technologii MJF 3D w całym cyklu życia produktu od projektowania aplikacji do produkcji końcowych części. Oechsler wykorzystuje swoją flotę drukarek HP Jet Fusion 5200 z serii 3D i portfolio materiałów, aby pomóc wiodącym producentom samochodów, globalnym firmom z branży elektroniki użytkowej, urządzeń domowych i komercyjnych oraz innowacyjnym dostawcom urządzeń medycznych w tworzeniu różnych nowych aplikacji.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Komentarze