Brooks Running wykorzystuje technologię HP MJF do produkcji butów Exhilarate-BL

Producent artykułów sportowych Brooks Running we współpracy z HP opracował buty do biegania z podeszwą środkową wydrukowaną w 3D. Produkcja przyrostowa umożliwia dostosowanie amortyzacji do potrzeb różnych grup biegaczy, co zostało zademonstrowane w rewolucyjnej serii Exhilarate-BL.

Chociaż adidas w dalszym ciągu znacząco kształtuje sytuację na rynku obuwia wytwarzanego addytywnie dzięki partnerstwu z Carbon, BASF i HP mogą okazać się prawdziwym zwycięzcą w tym segmencie, co ostatnio pokazała kontynuacja współpracy z Brooks Running.

„Wypuszczenie” linii butów do biegania Exhilarate-BL, specjalnie zaprojektowanych i dostosowanych do biegaczy zgodnie z ich indywidualnymi danymi, to owoc wspólnych działań HP, BASF oraz Brooks Running.

Podeszwa środkowa 3DNA – napęd i sprężystość

Brooks Running współpracuje z HP od 2017 roku, polegając na skanerach stóp HP FitStation przy tworzeniu spersonalizowanych butów do biegania. Obecnie laboratorium Brooks BlueLine Lab nawiązało współpracę z HP przy tworzeniu serii Exhilarate-BL wykorzystującej proszkową technologię druku 3D HP Multi Jet Fusion (MJF). Technologia ta posłużyła do wytworzenia przyrostowego podeszwy środkowej butów.

„3DNA”, zaprojektowano tak, aby zapewniała odbicie i sprężysty chód. Co więcej, podeszwa ma być dopasowana do określonego rozmiaru na podstawie danych biegaczy, tak aby zapewniała najlepszą amortyzację i sprężystość przy każdym kroku. HP twierdzi, że taka podeszwa środkowa „zapewnia większy zwrot energii niż 90% podeszew środkowych butów do biegania dostępnych obecnie na rynku”.

Zdaniem projektantów Brooksa druk 3D umożliwia optymalizację podeszwy środkowej co do milimetra. W ten sposób można uzyskać skoordynowane wyczucie biegu dla różnych wymiarów ciała i stylu biegania. W początkowej, limitowanej serii Brooks planuje wypuścić buty „Exhilarate-BL” z podeszwą środkową wydrukowaną w technologii 3D w celu zweryfikowania ich przez biegaczy w ramach programu „testuj i ucz się”, dostępnego dla testerów Brooks Wear i członków programu lojalnościowego Brooks Run Club, którzy synchronizują swoje fitness trackery za pośrednictwem platformy Brooks powstałej we współpracy DashLX. Firma chce zebrać za ich pomocą jak najwięcej danych w celu dalszej optymalizacji obuwia.

Buty Zero Waste

Addytywna produkcja obuwia jest bardziej zrównoważona niż tradycyjna i zużywa mniej surowców oraz nie generuje odpadów, co wynika z samego procesu druku 3D. Nikhil Jain, dyrektor ds. zarządzania linią produktów obuwniczych i BlueLine w firmie Brooks, wyjaśnia: „Jako marka koncentrujemy się na tym, co w naszej mocy, aby buty, które budujemy, zużywały znacznie mniej energii i dziewiczych materiałów do produkcji” – mówi. „Z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju uczymy się, jak druk 3D może nam pomóc w tej podróży”.

Brooks nie jest jedyną firmą, która wykorzystuje druk HP 3D, wprowadzając zmiany w dotychczasowym sposobie wytwarzania obuwia. W czerwcu 2023 r. podczas ITMA w Mediolanie producent sprzętu sportowego Decathlon zaprezentował efekt połączenia sił z HP i Grupą Lonati, co zaowocowało nowymi butami sportowymi z podeszwą drukowaną w technologii HP Multi Jet 3D i cholewką wykonaną z materiału dziewiarskiego, oferowanego przez firmę Lonati. Dzięki takim innowacjom można wyobrazić sobie bardziej zrównoważoną przyszłość.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Komentarze