Innowacje i ulepszenia, czyli od HP Jet Fusion 5200 3D do 5600 3D

Na Formnext 2023 HP, podobnie jak miało to miejsce w przeszłości, zaprezentowało kolejne urządzenie do przemysłowego druku 3D.

Znamy już renomowane rozwiązania polimerowe HP, do których zaliczają się serie 5200 i 5400. Teraz, wraz z wprowadzeniem nowej serii Jet Fusion 5600, oferta ta zostanie poszerzona, dzięki czemu druk 3D w technologii HP Multi Jet Fusion będzie bardziej powtarzalny, niezawodny i konfigurowalny. Zapewni to również przewagę kosztową firmom, które zdecydują się na produkcję przyrostową z wykorzystaniem tej technologii.

HP Jet Fusion 5600 3D

HP Jet Fusion 5600 3D

Nowa seria została wprowadzona przez HP z przeznaczeniem do produkcji wielkoseryjnej. Dzięki jeszcze większej powtarzalności, niezawodności i precyzji rozwiązanie oferuje elastyczne wytwarzanie połączone z jakością i wydajnością klasy przemysłowej. Posiada przyjazne dla użytkownika interfejsy oraz niezawodną, ​​trwałą konstrukcję, ważną przy wielokrotnym użyciu. W porównaniu do swojej poprzedniczki, czyli serii 5200 3D, drukarki Jet Fusion 5600 3D są wydajniejsze w produkcji o 30%, a wytwarzane komponenty są o 10% bardziej wytrzymałe. Jakość powierzchni wydruków jest lepsza, a poszczególne warstwy bardziej jednolite.

Zaawansowane zarządzanie temperaturą

Jedno z najważniejszych udoskonaleń wprowadzonych w urządzeniu HP Multi Jet Fusion 5600 dotyczy kamery termowizyjnej i zarządzania rolkami. Ta innowacja umożliwia tworzenie bardziej zwartych i jednolitych warstw materiału podczas procesu drukowania, czego efektem są gotowe części o większej gęstości i jednorodności. Poprawia to nie tylko jakość wizualną wyrobów, ale także zwiększa ich wytrzymałość mechaniczną.

Ulepszone właściwości mechaniczne

W wydrukach 3D z drukarek HP Jet Fusion 5600 3D zaobserwowano poprawę właściwości mechanicznych drukowanych materiałów o 10% w porównaniu z poprzednim modelem (5200). Powstają mocniejsze i trwalsze części, które lepiej wytrzymują naprężenia mechaniczne i zużycie w miarę upływu czasu.

Zwiększona wytrzymałość komponentów o 10%

Powtarzalność i niezawodność

Użytkownicy mogą spodziewać się spójnych rezultatów pomiędzy kolejnymi cyklami drukowania, co jest kluczowe przy masowej produkcji i utrzymaniu wysokich standardów jakości.

Zwiększona jednolitość części

Wprowadzono znaczną poprawę jednolitości strony dolnej i górnej. Dzięki temu obie powierzchnie drukowanych części mają tę samą jakość i wykończenie, eliminując rozbieżności, które mogły wystąpić w przypadku poprzednich modeli. Taka jednolitość jest kluczowa w zastosowaniach wymagających precyzji estetycznej i funkcjonalnej.

Poprawa jednolitości części drukowanych na urządzeniu z serii 5600 3D

Poprawa powierzchni zewnętrznych

Powierzchnia drukowanych części jest gładsza i przyjemniejsza w dotyku, przez co wydruki są oceniane jako wyższej jakości. I nie chodzi tylko o te uzyskiwane z nowego matariału – PA 12 S, który może być wykorzystywany zarówno w urządzeniach HP z serii 5200, jak i 5600 3D.

Bardziej wydajne zagnieżdżanie

W rozwiązaniu HP Jet Fusion 5600 wprowadzono bardziej wydajne zagnieżdżanie, czyli tzw. nesting. Optymalizuje to dostępną przestrzeń, zwiększając liczbę sztuk, które można wyprodukować w jednym cyklu druku.

Widok koszyka w urządzeniu HP JF 5600 3D ilustrujacy zwiększone możliwości zagnieżdżania komponentów

Weerg pierwszym użytkownikiem HP JF 5600 3D

Weerg, jedna z głównych włoskich firm zajmujących się produkcją addytywną na żądanie m.in. w technologii HP MJF 3D, rozszerzyła swój park maszynowy o rekordową liczbę drukarek HP Jet Fusion 5600 3D, pozwalających wyprodukować tysiące komponentów i dostarczyć do klienta w zaledwie 48 godzin, przy znacznie niższych kosztach w porównaniu z tradycyjnymi technologiami. Urządzenia z tej serii zostały wprowadzone na rynek w 2024 r. i do tej pory sprzedano tylko kilka egzemplarzy.

„Nasza ścieżka innowacji będzie kontynuowana w 2024 r. Automatyzacja, wzajemne połączenia i nowe technologie pozostają strategiczną dźwignią definiowania modeli biznesowych i ofert zdolnych do szybkiego reagowania na kreatywne i rynkowe potrzeby naszych klientów” – stwierdził Rigamonti, prezes i założyciel Weerg. „Dostęp do najbardziej zaawansowanych technologii w połączeniu z know-how i doświadczeniem zdobytym przez lata oraz podróżą klienta o wysokiej wartości dodanej, to dla nas elementy fundamentalne. Pozwalają nam zachować odporność w często nieprzewidywalnym kontekście gospodarczym i rynkowym oraz nadal stanowią ważny i zrównoważony punkt odniesienia, wzmacniając naszą pozycję jako wiodącej włoskiej firmy świadczącej usługi produkcji na żądanie”.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Komentarze