HP Multi Jet Fusion 3D na wybiegu, czyli premiera męskiego obuwia Dior podczas Paryskiego Tygodnia Mody 2023 r.

Druk 3D staje się coraz powszechniejszą metodą produkcyjną w branży obuwniczej. Podczas Paryskiego Tygodnia Mody 2023 r., który trwał od 17 do 22 stycznia, zaprezentowano szereg modeli różnego typu butów wytworzonych addytywnie.

Dwie marki — Dior i Botter wzbudziły największe zainteresowanie swoimi produktami, wytworzonymi addytywnie w technologii HP Multi Jet Fusion 3D. Szczególnie buty Diora, które wyglądały trochę bardziej „praktycznie” niż inne modele obuwia drukowanego w 3D, pokazywane na wybiegach. Nowoczesne derby paryskiego domu mody obejmują zarówno buty o niskiej cholewce, jak i trzewiki.

Poza aspektem wizualnym Dior zwraca również uwagę na lekkość i wytrzymałość swojego obuwia, uzyskaną dzięki zastosowaniu tzw. lattice structures, czyli struktur kratownicowych o powtarzających się wzorach, które wypełniają objętość modelu.

Przykładowe lattice structure, stosowane w addytywnej produkcji butów i nie tylko

Lattice structure w wytwarzaniu przyrostowym

Obecnie lattice structure stają się coraz bardziej powszechne w opracowywaniu produktów. Możliwe jest wytwarzanie prostych krat przy użyciu tradycyjnych metod wytwarzania, takich jak obróbka CNC, spawanie lub odlewanie. Na przykład rdzeń płyt warstwowych stosowanych na poszyciu samolotu to struktura plastra miodu, wytwarzana przez zespawanie cienkich pasków aluminium.

Jednak wytwarzanie addytywne umożliwia bezpośrednie drukowanie struktur o dużej złożoności i szczegółowości w bardziej opłacalny sposób.

Zastosowanie w konstrukcji zarówno podeszwy, jak i cholewki lattice structure pozwoliło projektantom Diora uzyskać znacznie lżejszy model obuwia, z lepszą amortyzacją oraz absorpcją uderzeń, a także szybszą wymianą ciepła.

Połączenie sztywnych i miękkich elementów w jednym komponencie eliminuje również ich montaż  ze sobą, redukując w ten sposób koszty produkcji.

Jak powstały derby Dior?

Ta najnowsza linia butów drukowanych w 3D od Diora jest futurystyczną translacją modelu Carlo. Zespół projektantów 3D zeskanował konwencjonalnie wytworzony but Carlo Derby i po przekształceniu skanu na model bryłowy nałożył cyfrową teksturę na jego powierzchnię. Następnie tak przygotowany model 3D został wydrukowany w technologii HP Multi Jet Fusion 3D najprawdopodobniej z termoplastycznego elstomera TPU lub biopolimeru PA 11, z których najczęściej ze względu na specyficzne właściwości obu materiałów, drukuje się elementy lub całe obuwie, w tej technologii.

Jak powstają derby Dior?

Dzięki addytywnej produkcji butów Dior może nie tylko szybciej wytwarzać nawet najbardziej skomplikowane modele, ale również ograniczyć zanieczyszczenie środowiska. Materiały do druku HP 3D można poddać recyklingowi, a niespieczony proszek ponownie wykorzystać w ponad 80%.

Addytywna produkcja obuwia staje się coraz bardziej osiągalna dla projektantów, którzy kształtują futurystyczne wzory butów z wykorzystaniem modelowania 3D. Buty Dior FW23 to potwierdzenie, że przyszłość tej branży będzie  przyrostowa.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Komentarze