OVR Technology rozwija wirtualną rzeczywistość węchową dzięki technologii HP Multi Jet Fusion 3D

Zapach jest najbardziej pierwotnym i sugestywnym zmysłem bezpośrednio połączonym z obszarem mózgu, który zarządza pamięcią i emocjami, co czyni go potężnym narzędziem zdolnym do wpływania na zdolności poznawcze i zachowanie. Misją startupowej technologii OVR jest właśnie połączenie tego podstawowego zmysłu z szybko rozwijającą się technologią rzeczywistości wirtualnej (VR — Virtual Reality).

Jej pionierskim produktem jest OX1, opatentowane, lekkie i bezprzewodowe urządzenie, które podłącza się do dolnej części gogli VR. Aby zintensyfikować zanurzenie i autentyczność doświadczenia VR, OX1 emituje mikro wyładowania różnych pachnących płynów w objętości zaledwie kilku milisekund na niewielki obszar pod nosem użytkownika. Zawiera również wentylator do eliminowania zbędnych cząstek zapachowych, dlatego powierzchnia OX 1 musi być idealnie gładka, aby zapobiec ich osadzaniu się.

Jak wyjaśnia kierownik projektu Erik Cooper w OVR Technology, misją startupu od początku było zastosowanie ich autorskiej technologii w opiece zdrowotnej, edukacji i szkoleniach. Obecnie VR jest coraz bardziej dostępna, a co za tym idzie, coraz bardziej popularna na rynku medycznym. Zasoby wirtualnej rzeczywistości są już wykorzystywane na przykład w terapiach imersyjnych, aby wspierać weteranów cierpiących na zespół stresu pourazowego. Zapachy wojny pomagają im przepracować traumatyczne przeżycia.

Cooper wyjaśnia, że oprócz opieki zdrowotnej, OVR Technology przygląda się innym potencjalnym rynkom, takim jak szkolenia, edukacja, rozrywka, wciągające doświadczenia, w tym gry, a także filmy dokumentalne 4D z doświadczeniem węchowym.

OX1, czyli urządzenie do wirtualnej rzeczywistości węchowej, opracowane przez OVR Technology

Innowacyjne urządzenie wymaga elastyczności w iteracjach projektowych

Jednym z głównych wyzwań stojących przed technologią OVR jest opracowanie produktu, który nigdy wcześniej nie istniał, więc elastyczność w procesach projektowania i rozwoju, wraz z możliwością szybkiej zmiany kształtu, jest niezbędna zarówno teraz, jak i w oczekiwaniu na nadchodzące zmiany w wirtualnej rzeczywistości.

Erik Cooper wraz z Mattem  Flego — dyrektorem technicznym w OVR Technology, wykonali kilka prototypów obudowy w technologii FDM (Fused Deposition Modeling), ale bez możliwości uzyskania pożądanych wyników dla potrzebnych typów geometrii. Cząsteczki zapachowe weszły do ​​małych rowków powstałych w procesie drukowania 3D, uniemożliwiając ich całkowite usunięcie.

Zespół OVR spróbował następnie zastosować inny dostępny wewnętrznie proces druku 3D klasy przemysłowej, mianowicie stereolitografię (SLA). Ale materiał nie był wystarczająco mocny, a wykończenie powierzchni zupełnie nie przypominało gotowych części uzyskiwanych w procesie formowania wtryskowego.

Technologia Multi Jet Fusion przechodzi pomyślnie test węchowy

Proszkowa technologia opracowana przez HP do przemysłowego druku 3D na bazie tworzyw sztucznych — Multi Jet Fusion, za pośrednictwem platformy do zdalnej produkcji addytywnej Protolabs, dała Cooperowi elastyczność w zakresie szybkiej zmiany kształtu i spełnienia wymagań dotyczących wytrzymałości i wykończenia końcowego elementu. Czasy dostawy i ceny oferowane przez usługodawcę przekonały kierownictwo OVR Technology do tej metody wytwórczej, podczas gdy natychmiastowa wykonalność i narzędzia do zautomatyzowanej analizy projektu wraz z usługą konsultacyjną ws. projektowania i wyceną online dodatkowo ułatwiły ten proces.

„Protolabs pomogło nam w produkcji najwyższej jakości nylonowych komponentów wyprodukowanych za pomocą drukarki HP Jet Fusion 5200 3D” — stwierdził Cooper, który zauważa również trwałość elementów drukowanych w MJF. „Planujemy wykorzystać tę technologię do przeprowadzenia niezbędnych testów, jeśli, jak się wydaje, poświęcimy się zastosowaniom wojskowym” – kontynuował. „Będziemy przeprowadzać testy zrzutowe i elektromagnetyczne. Materiał będzie musiał być dość podobny do tego, z którego wykonane są części końcowe, a technologia Multi Jet Fusion jest w stanie nam to zapewnić”.

Świadomość, że Protolabs może dostarczyć na żądanie wydrukowane w 3D części w ciągu kilku dni, bez minimum logistycznego i generowania zbędnych zapasów, dodatkowo wspiera szybkie innowacje projektowe w OVR Technology.

Produkcja niskonakładowa z MJF

Poza prototypowaniem firma planuje używać technologii HP MJF, gdy OX1 jest w fazie testów beta. OVR zazwyczaj zamawia części do co najmniej 10 urządzeń, ponieważ współpracuje z wczesnymi użytkownikami w walidacji technologii.

OX1 może być dostępne na rynku jeszcze w przyszłym roku. W takim przypadku startup rozważa przejście na formowanie wtryskowe, ale tylko  dla serii powyżej 10 000 części. Przy wolumenie do 1000 części koszt narzędzi do formowania wtryskowego nadal byłby trudny do uzasadnienia – a urządzenie wymaga od czterech do pięciu różnych form, dlatego firma pozostanie przy technologii HP MJF 3D.

Dzięki produkcji addytywnej w technologii HP 3D startup OVR Technology jest w stanie dostarczyć lekarzom swój produkt wcześniej niż oczekiwano, jednocześnie kontynuując zmiany projektu bez ponoszenia kosztów oprzyrządowania i modyfikacji.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Komentarze