Formify korzysta z druku 3D w technologii HP MJF, aby poprawić wrażenia graczy

Według raportu opublikowanego w 2022 r. przez Newzoo — firmę specjalizującą się w analizie danych z rynku gier wideo, oczekuje się, że sektor e-sportu wzrośnie o 21,8% w porównaniu do 2021 r. Przy stałym wzroście, który ma się utrzymać w nadchodzących latach, kanadyjski startup Formify zdecydował się wejść na rynek elektroniki użytkowej z pomocą druku 3D, aby zmienić wrażenia z gry zarówno dla profesjonalnych, jak i okazjonalnych użytkowników.

Firma Formify chciała rozwiązać problem braku dopasowania akcesoriów takich jak mysz komputerowa, wykorzystywanych w e-sportach. Obecnie są one masowo produkowane, bez indywidualnego dopasowania do użytkownika. Myszy są tańsze w produkcji, ale nie zapewniają takiej kontroli i wygody podczas grania, jak urządzenia dostosowane do dłoni. Te może nie być istotne  dla zwykłego gracza, ale profesjonalista, grający w DOTA 2 o pulę turniejową o wartości 47,79 miliona dolarów, będzie potrzebować sprzętu, który pozwoli mu grać jak najlepiej.

Formify, wychodząc naprzeciw potrzebom na rynku e-sportu, opracowało lekką, wykonaną na zamówienie, ergonomiczną mysz, zaprojektowaną z myślą o poprawie komfortu i wydajności przede wszystkim dla graczy, ale okazjonalnych użytkowników również.

Niestandardowy sprzęt do gier wideo

Szukając ekscytującego problemu technicznego do rozwiązania podczas studiów na Ryerson University i University of Waterloo, Will MacLaughlin, Alexander Chapman, Luke Morabito, Kenny MacLaughlin i Gianpaolo Pittis zauważyli, że urządzenia peryferyjne do gier, takie jak myszy i gogle VR, mają ten sam rozmiar, co czyni je nieporęcznymi dla różnych użytkowników, zwłaszcza profesjonalnych.

Gry, zarówno te amatorskie, jak i profesjonalne (e-sporty), to ogromny rynek nierozerwalnie związany z produkcją elektroniki użytkowej. Jednak spersonalizowany projekt nadal nie jest istotną częścią produkcji gier. Stanowiło to okazję dla zespołu Formify do wprowadzenia unikalnych, niestandardowych produktów dla branży, która bardzo potrzebuje takich innowacji sprzętowych.

„Dla porównania, w każdej innej branży sportowej masz różne rozmiary ochraniaczy i butów” – mówi Will. „To śmieszne, że do e-sportu używają myszy uniwersalnej dla wszystkich. Jeśli próbowałeś zagrać w grę na turnieju z nagrodą wysokości miliona dolarów, co robi teraz wiele osób, po prostu nie ma sensu, aby wszyscy używali tej samej myszy”.

Pomysł Formify, aby sprostać temu wyzwaniu, polegał na opracowaniu platformy oprogramowania, która na podstawie zdjęcia dłoni wygeneruje kształt formy myszy dopasowany do kształtu dłoni. Następnym krokiem byłoby wykorzystanie druku 3D do produkcji samej myszy, ponieważ inne procesy wytwarzania powszechnie stosowane w elektronice, takie jak formowanie wtryskowe, lepiej nadają się do większych ilości identycznych części, zarówno z punktu widzenia kosztów, jak i projektu.

Model 3D myszy Formify

Addytywna produkcja spersonalizowanej myszy komputerowej Formify

Po utworzeniu przez startup oprogramowania, wymaganego do wygenerowania indywidualnego projektu myszy na podstawie zdjęcia dłoni użytkownika, firma postanowiła wybrać optymalną technologię produkcji. Produkt fizyczny musiał być biokompatybilny, wygodny i niewiarygodnie lekki, aby zapewnić najwyższą wydajność w grach. Po przetestowaniu prawie każdej dostępnej technologii druku 3D, wybrano od HP Multi Jet Fusion (MJF) od HP.

Ta technologia produkcji zapewnia lepsze wykończenie powierzchni niż inne procesy druku 3D, a także formowanie wtryskowe i pozwala na wytwarzanie większych partii pojedynczych części, co jest kluczem do zwiększenia dostępności personalizacji.

HP MJF umożliwia również znacznie bardziej złożone geometrie, co pomogło Formify opracować jedną z najlżejszych myszy na rynku. Stanowi to klucz do sukcesu ich produktu w profesjonalnych grach, gdzie ułamki sekund mają większe znaczenie, niż można by się spodziewać.

Według Willa „było wiele badań dotyczących gier, które mówią, że im lżejsza jest mysz, tym lepiej. Lekka mysz wydłuża czas akwizycji celu i poprawia wydajność. Ludzie naprawdę chcą tej dodatkowej przewagi wydajności, gdy gry stają się bardziej konkurencyjne”.

Zawodnik e-sport podczas gry z zastosowaniem spersonalizowanego i innowacyjnego sprzętu

Projektowanie spersonalizowanej przyszłości

Obecnie Formify przygotowuje się do kampanii na Kickstarterze, oddając w międzyczasie niestandardową mysz w ręce większej liczby YouTuberów i streamerów Twitcha. Zespół ma nadzieję na szybkie skalowanie produkcji za pomocą platform do druku 3D na zlecenie i rozpoczęcie wysyłania spersonalizowanych urządzeń peryferyjnych użytkownikom ze społeczności graczy i wielu innych branż.

Jednak dla Willa i zespołu Formify udoskonalenie produkcji myszy na zamówienie to dopiero pierwszy krok. Formify dąży do tworzenia innych rodzajów spersonalizowanych produktów, takich jak zestawy słuchawkowe rzeczywistości wirtualnej, i zapuszcza się dalej w ergonomię biurową i lekką atletykę.

„Tak wiele branż może skorzystać na spersonalizowanym projektowaniu” — mówi Will. „Spersonalizowany projekt powinien być dostępny dla każdego”.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Komentarze