HP wprowadza Metal Jet S 100 do masowej produkcji addytywnej z metali

Nowe rozwiązanie do druku 3D z serii Metal Jet S 100 firmy HP zostało oficjalnie zaprezentowane na Międzynarodowych Targach Technologii Produkcyjnych (IMTS) w 2022 r. Jest już dostępne komercyjnie dla wszystkich zainteresowanych addytywną produkcją wysokiej jakości części z metali na masową skalę.

Przemysł wytwórczy gwałtownie ewoluował w ciągu ostatniej dekady. Świat produkcji znajduje się obecnie we wczesnych stadiach czwartej rewolucji przemysłowej, której motorem jest rozwój druku 3D i jego zdolność do przyspieszania projektów, poprawy i rozwoju procesów, a także skalowania produkcji.

„Obserwujemy całe branże, od przemysłowej po konsumencką i od opieki zdrowotnej po motoryzacyjną, które chcą cyfrowo przekształcić swoje procesy produkcyjne i łańcuchy dostaw w ciągle zmiennej rzeczywistości, która staje się nową normą” — powiedział Didier Deltort, prezes działu personalizacji i druku HP 3D. „Ponieważ obietnica wytwarzania addytywnego się urzeczywistnia, HP stało się zaufanym partnerem, który pomaga przyspieszyć drogę do masowej produkcji addytywnej. Wprowadzenie naszego nowego komercyjnego rozwiązania Metal Jet, wraz z innowacyjną współpracą z liderami rynku, takimi jak Schneider Electric, zapewnia plan bardziej zrównoważonej, niezawodnej i wydajnej produkcji”.

Modułowe rozwiązanie HP Metal Jet S100

Nowa seria HP Metal Jet S 100

Nowe rozwiązanie HP Metal Jet S 100 otwiera drzwi do cyfrowej przemiany globalnego sektora produkcji metali, z silnym naciskiem na kompleksowe rozwiązania w zakresie łańcucha dostaw zarówno w obszarze oprogramowania, jak i sprzętu, które są zorientowane na klienta i ukierunkowane na projektowanie.

Rozwiązanie Metal Jet S 100 zapewnia klientom możliwość wytwarzania przemysłowego, zintegrowany przepływ pracy, wygodny sposób użytkowania w abonamencie oraz ciągłe wsparcie techniczne, aby użytkownicy mogli osiągnąć cele związane z transformacją biznesową.

Modułowe rozwiązanie HP umożliwia ponadto przemieszczanie jednostek konstrukcyjnych między czterema różnymi stacjami, co oznacza, że ​​klienci mogą nieprzerwanie prowadzić produkcję na dużą skalę.

Zalety HP Metal Jet

Rozwiązanie HP Metal Jet S100 zapewnia wytwarzanie części o dowolnej geometrii z kontrolą gęstości i optymalizacją w celu uzyskania lekkich lub skonsolidowanych części metalowych, przesuwając granice tego, co jest możliwe dzięki drukowi 3D.

Oferuje też szereg korzyści takich jak: skrócenie etapu procesu potrzebnego do tworzenia części, zmniejszenie kosztów związanych z pracą ręczną lub wymaganiami dotyczącymi złożoności, przez co zwiększa wydajność w całym łańcuchu wartości.

W porównaniu z technologią DMLS (Direct Metal Laser Sintering) rozwiązanie HP zwiększa wydajność druku 3D z metalu dziesięciokrotnie, umożliwiając przetwarzanie warstwa po warstwie w stosunku do procesu punktowego. Właściwości izotropowe powstałych w tej technologii części nie wymagają również postprocessingu ani usuwania podpór, a proszki metali są tańsze.

Flota drukarek HP z serii Metal Jet S100

Konkurencyjny rynek

W swoich wysiłkach zmierzających do zbudowania dominacji na rynku w zakresie technologii do druku 3D z metali HP konkuruje z trzema głównymi dostawcami. Pierwszym i najbardziej ugruntowanym jest grupa Desktop Metal, a drugim Markforged, które są już obecne z produktami komercyjnymi na rynku globalnym. Trzeci konkurent, GE Additive, jest nieco w tyle. Oczekuje się, że firma, która weszła na rynek metalu AM w 2016 r. dzięki głośnemu przejęciu firmy EBM Arcam i Concept Laser, wkrótce uruchomi komercyjny system obecnie znany jako H2, (testowany pod względem rentowności niektórych aplikacji w produkcji motoryzacyjnej z klientami beta).

Strategia HP w obszarze addytywnej produkcji metali zakłada ukierunkowanie całej branży produkcyjnej na cyfrowe wytwarzanie i eliminacje ręcznych procesów montażowych, co zresztą koncern z powodzeniem realizował w polimerowym druku 3D. Oznacza to zmniejszenie zależności od trudno dostępnych wykwalifikowanych pracowników przy jednoczesnym rozwiązywaniu problemów związanych z łańcuchem dostaw. Ponadto Metal Jet jako proces druku 3D, który nie wymaga podpór, może umożliwić inżynierom pełne wykorzystanie potencjału AM w zakresie złożonych geometrii i niestandardowych podzespołów, przy zmniejszonym wpływie na środowisko w porównaniu z procesami subtraktywnymi i formowaniem wtryskowym (MIM).

Drugim obszarem, w którym HP ma istotną przewagę nad konkurencją, jest sam proces druku Metal Jet, który jest co najmniej 10 razy wydajniejszy od innych metod. Wynika to zarówno z najbardziej efektywnych głowic drukujących stosowanych w urządzeniach z serii Metal Jet (1200 DPI, zaawansowane funkcje wykrywania błędów, szybka kalibracja, łatwa wymiana), jak i materiałów z niższą zawartością węgla resztkowego, możliwych do utwardzenia w niskiej temperaturze, oferujących wyższą dokładność wymiarową i jakość powierzchni oraz zwiększoną wytrzymałość części.

Technologia druku 3D w metalu – HP Metal Jet – zobacz jak to działa

Od materiałów do masowej produkcji

HP uważa rozwój materiałów za kluczowy czynnik wpływający na produkcję AM nie tylko w jej autorskiej technologii Metal Jet. Według koncernu stosowanie proszków MIM może przyspieszyć wdrażanie i kwalifikację nowych materiałów do metalowego druku 3D, ale nie oznacza to, że ich wprowadzenie będzie natychmiastowe. HP Metal Jet wchodzi na rynek z dwoma materiałami, oba są oparte na stali nierdzewnej 316L i 17-4 PH, czyli jednym z najpopularniejszych metali, wykorzystywanych w proszkowym druku 3D oraz konwencjonalnych procesach wytwórczych.

Technologia HP MJ jest uznawana za pierwszą naprawdę realną technologię 3D do przemysłowej produkcji części metalowych, oferującą klientom ekstremalną wydajność, jakość i niezawodność. W kolejnym kroku koncern zamierza skupić się na zastosowaniach i rozbudowie sieci produkcyjnej Metal Jet, podobnie jak w przypadku swojej sieci Digital Manufacturing Network do produkcji AM na bazie tworzyw sztucznych.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Komentarze