Simulation Driven Design czyli Project Captis HP dla designerów

Automatyzacja i digitalizacja są od dawna obecne w wielu branżach wykorzystujących procesy ciągłe, między innymi w farmacji, chemii czy FMCG. Optymalizacja procesów produkcyjnych stosowana jest w ponad 80 proc. badanych przedsiębiorstw, które coraz częściej korzystają z cyfrowych reprezentacji procesów rzeczywistych.

HP współpracując z Siemensem, dzięki zastosowaniu Digital Twin Technology, poprawiło przepływ pracy w urządzeniu z serii 5200 Jet Fusion 3D oraz przekształciło sam proces projektowania części. Teraz wspólnie z Adobe stworzyli rozwiązanie zwiększające efektywność pracy projektantów, właśnie poprzez możliwość cyfrowego odwzorowania obiektów w 2D i 3D.

Project Captis

Firma HP nie od dziś angażuje się w procesy transformacji. Po sukcesach w świecie 2D, od 2015 zintensyfikowano wysiłki w projektach związanych z rozwijaniem autorskich technologii druku 3D – HP Multi Jet Fusion oraz Metal Jet. Kolejnymi krokami HP w ramach digitalizacji produkcji i budowania Przemysłu 4.0 są strategiczne sojusze zawierane z innymi wiodącymi dostawcami takimi jak Deloitte, Siemens, Materialise, BASF oraz ostatnio z Adobe.

Zawiązanie współpracy z projektantem oprogramowania graficznego dla systemów macOS i Windows zaowocowało Projectem Captis, który ma zwiększyć efektywność pracy twórców poprzez między innymi cyfrowe odwzorowanie rzeczywistych przedmiotów dla usprawnienia procesów projektowania, przy jednoczesnym ograniczenia czasu i kosztów pracy.

Stacja przetwarzająca rzeczywisty model w obiekt cyfrowy

HP kieruje to rozwiązanie, oparte na własnych stacjach roboczych serii Z i oprogramowaniu Substance Alchemist (Adobe) do branż związanych z produkcją gier, architekturą, modą i e-commerce.

Oprogramowanie Substance Alchemist stworzone przez Adobe

Cykl życia produktu

Project Captis pozwala twórcom realizować koncepcję od projektu do wizualizacji, dzięki zwiększeniu mocy obliczeniowej, umożliwiając efektywną pracę w CAD, edycję wideo lub uczenie maszynowe.

Dla designerów pracujących nad projektami graficznymi bardzo ważny jest fotorealizm oraz wierne odwzorowanie barw. Dzięki zastosowaniu kamer i procesu fotometrii, (które są wykorzystywane do analizy właściwości materiału i jego reakcji na światło), można przypisać mu odpowiednie właściwości, tak aby zachowywał się naturalnie w środowisku cyfrowym. Przekształcone do formy wirtualnej przedmioty mogą następnie posłużyć do utworzenia wizualizacji lub wydrukowania w 2D lub przestrzennie.

Udowadniając skuteczność swojego narzędzia, HP w Project Captis wszystkie nieelektroniczne części, w tym tekstury oraz zatrzaski wydrukowało w technologii Multi Jet Fusion 3D zamiast korzystać z formowania wtryskowego, co przełożyło się na niższe koszty, krótszy czas wprowadzania produktu na rynek oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko, dzięki obniżeniu śladu węglowego.

HP Create Ecosystem

HP pracując nad uprzemysłowieniem wytwarzania addytywnego (Additive Manufacturing) jako skalowalnego rozwiązania produkcyjnego, koncentruje się na branży medycznej, motoryzacji, lotnictwie, jak również produktach lifestylowych.

Twórczy ekosystem HP, do którego należy zaliczyć Projekt Captis, to studio przyszłości, zaprojektowane z myślą o projektowaniu 3D, tworzeniu efektów wizualnych, wideo czy animacji. Pozwala na rejestrowanie inspiracji ze świata realnego i następnie przekształca je w postać cyfrową, tworząc koncepcję w czasie rzeczywistym (za pomocą zaawansowanych narzędzi takich jak HP Workstations) oraz doświadczanie idei w nowy sposób –  poprzez przywracanie im postaci fizycznej w wyniku drukowania 3D w technologii HP Multi Jet Fusion.

Stacja robocza od HP przeznaczona do projektu Captis

Simulation Driven Design – Formnext 19  

Podczas tegorocznej edycji Challenge Purmundus na Formnext 2019 HP co prawda nie otrzymało głównej nagrody, ale specjalne wyróżnienie w kategorii, w której pierwszy raz oceniano zgłoszenia – mianowicie w projektowaniu opartym na symulacji (Simulation Driven Design). Wśród 38 finalistów konkursu, 4 prace zostały wykonane w technologii HP Multi Fet Fusion.

Oprócz nagrodzonego kasku motocyklowego ze zintegrowanymi strukturami 3D w wykonaniu firmy KUPOL Inc. nominację otrzymał projekt „The Mighty Duct” – powietrzny kanał wlotowy drukarki 3D z serii 5210 HP Jet Fusion, zaprojektowany przez Samuela Jeonga, który wpływa na zwiększenie wydajności urządzenia ( poprawia masowy przepływ powietrza).

Droga do cyfryzacji produkcji wymaga przede wszystkim innowacyjnych technologii, które jak na razie, jako wyrastający nowy lider rozwiązań addytywnych, może zaoferować przedsiębiorcom właśnie koncern HP. Szerokie portfolio ich produktów obejmuje bowiem coraz więcej zintegrowanych rozwiązań, które w połączeniu z wygodnymi modelami kapitałowymi, gwarantują przewidywalność, przejrzystość i elastyczność, potrzebną do skalowania produkcji.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Komentarze