Ortezy i protezy drukowane w technologii HP Multi Jet Fusion 3D naprawdę poprawiają jakość życia!

Dzięki najbardziej skalowalnym rozwiązaniom do wytwarzania przyrostowego od HP, kilka firm rozpoczęło globalną ekspansję w dziedzinie ortopedii i pediatrii. W Dubaju powstaje właśnie pierwsza na świecie „inteligentna fabryka” wytwarzająca ortezy i protezy. Ma być wyposażona w linię montażową do produkcji addytywnej z wykorzystaniem technologii HP Multi Jet Fusion i Metal Jet, z obsługą przetwarzania w chmurze, produkcją wspieraną przez roboty i  technologię elektronicznej wymiany danych. Grupa Jumbo ogłosiła partnerstwo z Modern Bionic Limb Solutions (MOBILIS) Medical Manufacturing w zakresie druku 3D protez, ortez, szyn dłoni i nóg, nasadek i innych specjalistycznych aparatów, które będą powstawać w nowo otwartym Centrum Produkcji Addytywnej – Jumbo 3D Manufacturing LLC, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Działanie firmy odzwierciedla strategię Dubaju obejmującą drukowanie 3D i wykorzystanie nowych technologii do stymulowania wzrostu gospodarczego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Dynamiczna stopa protetyczna

W obszarze opieki zdrowotnej produkcja 3D znacznie upraszcza proces opracowywania implantów protetycznych dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, skracających czas pracy lekarzy oraz rehabilitacji i leczenia pacjenta. W pełni dostosowane do potrzeb użytkownika aparaty protetyczne wytwarzane przyrostowo, powstają o 35% szybciej w porównaniu z innymi technikami produkcyjnymi, przez co oferują zdecydowanie lepsze rezultaty w leczeniu.

System protetyczny kończyny dolnej

Nasadki 3D

Kolejnymi pionierami druku 3D w ortopedii są firmy takie jak ProsFit w Europie i Unlimited Tomorrow w USA, które dostrzegając potencjał osiągnięć technologicznych sprawiają, że wytwarzanie przyrostowe protez z tworzyw sztucznych na skalę przemysłową jest opłacalne i ekonomicznie. Dotychczasowe metody produkcji gniazd protetycznych, gdzie arkusz przeźroczystego termoplastycznego tworzywa rozgrzewa się w piecu,  następnie owija wokół formy i za pomocą dociskania i odsysania powietrza uzyskuje się model gniazda, były czasochłonne i nie gwarantowały spójności produkcji, a szacunkowo dwa na każde 10 gniazd nie spełniało kryteriów jakości.

Tradycyjna nasadka vs druk 3D

Dzięki technologii druku 3D HP Multi Jet Fusion, firma ProsFit wytwarza niestandardowe gniazda w bardziej przystępnej cenie, dodatkowo bez konieczności fizycznej obecności protetyka i wielotygodniowych oczekiwań na produkt– czas realizacji protezy uległ zdecydowanemu skróceniu z wielu tygodni do kilku dni.

Nasadka protetyczna drukowana w 3D

Zdalne skanowanie 3D w Unlimited Tomorrow

Wykorzystując druk i skanowanie 3D, innowacyjna firma z USA, jaką jest Unlimited Tomorrow, stworzyła nowy, usprawniony model produkcji addytywnej, spersonalizowanej kończyny protetycznej. Dzięki przenośnemu skanerowi, wysyłanemu bezpośrednio do pacjenta oraz niestandardowemu oprogramowaniu projektowemu, zdalne wytworzenie gotowej protezy z uwzględnieniem indywidualnie dopasowanego gniazda, jest wreszcie możliwe.

Produkcja addytywna nożyczek chirurgicznych i endoskopowych szczęk chirurgicznych

Koncern Parmatech na bazie technologii HP Metal Jet chce zwiększyć addytywną produkcję masową w branży medycznej, dla klientów takich jak Okay Industries i Primo Medical Group, specjalizujących sie w wytwarzaniu narządzi chirurgicznych. Jako światowy lider w dziedzinie formowania wtryskowego metali od ponad 40 lat, Parmatech dosrzega rewolucyjny potencjał technologii druku 3D od HP w wytwarzaniu tanich części metalowych o dużej objętości dla sektora medycznego i przemysłowego. Rob Hall, prezes Parmatech twierdzi, że addytywna produkcja w technologii HP Metal Jet zapewnia wyższą wydajność i niezawodność przy niższych kosztach zakupu i eksploatacji urządzenia w porównaniu do innych technologii druku 3D z metalu oraz formowania wtryskowego, oferując części ze stali nierdzewnej o właściwościach izotropowych, które spełniają lub przekraczają normy ASTM i MPIF.

Wkładki iOrthotics

Firma iOrthotics, założona w 2009 roku w Mackay w stanie Queensland, stała się wiodącym w Australii producentem niestandardowych urządzeń ortotycznych dla pediatrów, oferując ortezy zaprojektowane i w pełni dostosowane do zróżnicowanych potrzeb pacjentów, które wytwarza standardowo i wysyła do klienta w ciągu 3-5 dni roboczych. Dzięki drukowi 3D, iOrthotics był w stanie ograniczyć marnotrawstwo materiału sztywnych ortez praktycznie do zera.

Orteza3D

Dzięki naszemu projektowi Orteza3D, który oferuje niestandardowe oprogramowanie CAD do projektowania aparatów ortopedycznych, skanery 3D oraz technologię HP MJF, również na polskim rynku firmy mogą, podobnie jak iOrthotics, wytwarzać spersonalizowane wkładki lub ortezy dodatkowo oferując klientowi produkt bardziej przyjazny dla środowiska, który powstał zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Komentarze