Sample – poznaj z bliska możliwości addytywnego drukowania

Rozwój technologii addytywnych wpływa na ich dostępność i coraz większe zastosowanie w wielu branżach. Dzięki producentom drukarek 3D, którzy stale poszukują usprawnień i nowych rozwiązań technologicznych, obecnie techniki przyrostowe pozwalają na łatwe przejście od etapu wykonywania prototypów i modeli, do pełnego, komercyjnego wykorzystania druku 3D w produkcji – budowaniu funkcjonalnych części, wytwarzanych z wielu materiałów, w różnych kolorach.

Druk 3D znajduje coraz więcej zastosowań w przemyśle czy nauce (studia projektowe i architektoniczne). Zrewolucjonizował tzw. rapid prototyping, znacznie przyspieszając wprowadzanie nowych produktów na rynek, tworzenie różnego rodzaju prototypów do zastosowań przemysłowych, co w dobie cyfryzacji produkcji, otwiera zupełnie nowe możliwości w kolejnych branżach i znacząco zmienia ich oblicze.

Innowacyjne rozwiązania, które będą odpowiadać na aktualne potrzeby firmy

Przyszłość wielu firm zależy od tego czy zdecydują się na wdrożenie technologii addytywnej, którą można wykorzystać jako pomost pomiędzy inżynierią a masową produkcją z wykorzystaniem parku maszynowego. Druk 3D, jak się dotąd powszechnie uważało, nie jest już tylko technologią do prototypowania, ale również wytwarzania zarówno narzędzi produkcyjnych, jak i gotowych wyrobów. Coraz częściej stanowi o przewadze konkurencyjnej  – dzięki szybkiemu i praktycznie bezobsługowym budowaniu elementów, pozwala na zmniejszenie przestojów w produkcji w razie awarii jednego lub kilku komponentów linii produkcyjnych, wytwarzanie większej liczby części zamiennych stałych lub tymczasowych, dodatkowo nie przyczyniając się do zanieczyszczania środowiska i nadmiernej emisji CO2.

Zapewnienie jakości i optymalizacja kosztów

Najnowsze i najbardziej zaawansowane technologie druku 3D oferują duże możliwości wykorzystania niestandardowych trybów druku, aby sterować mechanicznymi, funkcjonalnymi oraz estetycznymi właściwościami produktu. Pozwalają również na większą precyzję i szybkość wytwarzania. Obecnie technologia Multi Jet Fusion , opatentowana przez HP pozwala korzystać z zaawansowanego monitorowania jakości części już w trakcie drukowania. Produkcja addytywna z zastosowaniem tej techniki pozwala również zoptymalizować koszty wytworzenia oraz zapewnić wysoką jakość części, dzięki wykorzystaniu do druku ekonomicznych materiałów, zapewniających wiodący w branży współczynnik ponownego wykorzystania.

Koncern HP i za ich przykładem coraz więcej producentów przemysłowych drukarek 3D, współpracuje nad opracowywaniem materiałów do druku 3D z wykorzystaniem otwartej platformy, dając tym szansę na tworzenie materiałów dla określonych użytkowników i odkrywanie nowych zastosowań dla klientów i liderów w branży. Taka koncepcja ma zdecydowanie przyspieszyć wdrażanie druku 3D i pozwolić na uwolnienie pełni jego potencjału.

Rozwój materiałów dedykowanych do druku 3D powoduje, że addytywne technologie coraz śmielej wkraczają do krajowej medycyny. Za ich pomocą tworzone są m.in. protezy i implanty oraz modele poszczególnych narządów. Dużym zainteresowaniem druk 3D cieszy się również w przemyśle obronnym i zbrojeniowym, produkcji sprzętu AGD i RTV, studiach projektowych i architektonicznych oraz w branży motoryzacyjnej.

Stworzenie samochodu z części w całości wykonanych za pomocą Additive Manufucturing na Międzynarodowych Targach Technologii Produkcji (IMTS) w Chicago w 2014 r. z wzbudziło duże zainteresowanie i poruszenie wśród uczestników, których zaintrygował nie tylko końcowy rezultat, ale umożliwiający to wszystko postęp w obszarze materiałoznawstwa.

Coraz więcej firm szukając najlepszych rozwiązań produkcyjnych, chce sprawdzić czy dany komponent jest odpowiedni dla produkcji lub prototypów, jakie będą wytwarzane, dlatego zamawiają próbne wydruki – tzw. sample.

Jako dystrybutor technologii MJF w Polsce chcemy zaprezentować wszystkim zainteresowanym wzorcowe wydruki z zastosowaniem różnych materiałów, które obecnie ciągle są rozwijane. To właśnie elastomery, poliamidy, tworzywa sztuczne oraz materiały o wysokich parametrach technologicznych i dobrej jakości , są kluczem do popularyzacji druku 3D w środowisku przemysłowym oraz usług.

Sample mają pozwolić na ocenę wykończenia, sprężystości, odporności na zużycia, etc , po prostu sprawdzenie czy dana technologia jest odpowiednia dla poszczególnych branż, prototypów lub serii produkcyjnej, zwłaszcza dla firm, które chcą wytwarzać na przykład 100, a nie 1000 części. Dzięki wzorcowym wydrukom przedsiębiorcy zainteresowani wdrożeniem druku 3D, który zapełni lukę pomiędzy projektowaniem a produkcja masową, mogą wybrać rozwiązania dopasowane do ich potrzeb i możliwości.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Komentarze