Jak wykorzystać potencjał technologii przyrostowych w swojej organizacji?

Dzisiejsi przedsiębiorcy stają przed nowym wyzwaniem, jakim jest transformacja cyfrowa. Dla większości z nich jest to odległa perspektywa, zaczynają jednak zdawać sobie sprawę, przed jaką szansą stają, tylko czy są na to gotowi? Większość polskich firm wdrożenie nowych technologii odkłada na przyszłość. Sukces w implementacji tych rozwiązań odniosło jak na razie, według szacunków Gertnera, jedynie 15% korporacji.

Additive Manufacturing

Druk 3D wśród nowoczesnych technologii rozwija się najbardziej dynamicznie i stanowi filar Przemysłu 4.0. Rewolucjonizuje wiele dziedzin nauki i wciąż zaskakuje nowymi możliwościami. AM czyli Additive Manufacturing, jak z języka angielskiego przyjęło się określać druk 3D, oferując produkcję na żądanie, zmienia sposób wytwarzania, dodatkowo obniżając jego koszty, zapewniając przy tym przełomową wydajność i niezrównaną elastyczność, co stanowi przecież cele większości przedsiębiorstw produkcyjnych.

Wdrożenie technologii przyrostowych według deklaracji przedstawicieli przemysłu, jest stosunkowo proste, jednak brak dostatecznej wiedzy, to najczęstsza przeszkoda w szerszym wykorzystaniu druku 3D. Jak zatem wykorzystać jego potencjał do napędzenia innowacji w swojej organizacji?

Dzisiejsi producenci urządzeń 3D jak również autorzy programów dedykowanych projektowaniu i modelowaniu przestrzennemu, stają przed wyzwaniem upowszechnienia technologii przyrostowych. Organizowane przez nas Warsztaty 3D to unikalny przewodnik o zastosowaniu druku 3D/AM w przemyśle, medycynie, sztuce i nie tylko. Program obejmuje oprócz samego porównania różnych technik, także kwestie modelowania 3D, programowania, a nawet robotyki. Chcemy wspólnie z uczestnikami odkryć nowy sposób tworzenia prototypów i komponentów, zmierzając do wywołania prawdziwej rewolucji zarówno na polskich uczelniach i w instytutach, jak i przemyśle. Razem z HP, pomagamy firmom działającym na polskim rynku, przygotować się do nadchodzącej ery produkcji cyfrowej. Zamierzamy inwestować w zastosowania industrialne, gdzie 3D ma prawdziwy potencjał.

Branża automotive – prekursor Lean Manufacturing

Aktualnie motoryzacja jest wymieniana jako branża, która najczęściej korzysta z nowych technologii. Toyotę Motor Company uważa się za pioniera nowatorskiego podejścia do wytwarzania, opartego na elastyczności, wysokiej jakości, eliminowaniu marnotrawstwa i ciągłym doskonaleniu. Ich model zarządzania produkcją – Lean Manufacturing to fundament koncepcji Przemysłu 4.0, która zakłada połączenie świata maszyn produkcyjnych ze światem wirtualnym Internetu i technologii informacyjnej.

Przemysł motoryzacyjny kolejny raz inicjuje zmiany w procesach wytwarzania. Korzysta z rozwiązań zapewniających szybszą i znacznie bardziej opłacalną alternatywę dla konwencjonalnych procesów produkcyjnych, wychodząc tym samym naprzeciw oczekiwaniom konsumentów. Różnorodność asortymentu i łatwość zmiany profilu produkcyjnego stanowią aktualnie główne cele większości przedsiębiorstw produkcyjnych. Customizacja to zatem istotny czynnik, wyznaczający kierunek ich działań.

Nawiązując do tych trendów, przygotowaliśmy w ramach Warsztatów 3D, szereg porad dla profesjonalistów, obejmujących zarówno wykłady teoretyczne, jak i pokazy wydruków z zastosowaniem szerokiej gamy materiałów, gdzie porównane są, dostępne aktualnie techniki przyrostowe. Można z bliska przyjrzeć się wytwarzaniu komponentów przemysłowych oraz prototypów na użytek wielu branż, nie tylko automotive, lotnictwa czy zbrojeń, gdzie druk 3D już jest stosowany.

Obszary zastosowań

Innowacyjna technologia Multi Jet Fusion (MJF), z którą uczestnicy mają okazję się zapoznać szerzej w ramach warsztatów, jest bowiem doskonała, jeżeli chodzi o budowanie modeli koncepcyjnych i funkcjonalnych prototypów. Skraca proces prototypowania – projektowania produktu i jego komercjalizacji, a także optymalizuje koszty względem tradycyjnych metod wytwarzania prototypów. Jest również dedykowana dla krótkich serii produkcyjnych, wytwarzania części zamiennych lub tymczasowych i narzędzi. To najbardziej odpowiednia technika do spersonalizowania procesów produkcji.

Zarówno konserwatorzy zabytków, historycy jak i kuratorzy muzeów, z którymi rozmawiamy na temat wykorzystania druku 3D w ich dziedzinach, są absolutnie zdumieni możliwością fabrykowania różnych modeli z tak dużą wiernością, jaką oferuje technologia HP. Ma ona bowiem szerokie zastosowanie w odtwarzaniu historycznych artefaktów, wytwarzaniu modeli architektonicznych i różnych instalacji artystycznych. Ma duży potencjał do wykorzystania w projektowaniu i tworzeniu wyjątkowych ubrań oraz zbroi, pancerzy  (które są dużo lżejsze). Przykładem jest fakt, że podczas premiery „Farewell My Concubine” – sztuki Opery Pekińskiej, 1 grudnia 2017r, aktorzy wystąpili w strojach wydrukowanych w technologii 3D. Możliwość dodawania do projektów elementów przypominających geometryczne rzeźby, stała się polem do popisu dla projektantów.

Medycyna również korzysta z technologii MJF – budując modele umożliwiające lepsze przygotowanie się do operacji, czy też wytwarzając protezy kończyn etc.

Możliwość modyfikacji wewnętrznych wokseli powoduje, że technologia MJF idealnie nadaje się do wbudowanej elektroniki. Pozwala bowiem na tworzenie niskim kosztem części z wbudowanymi czujnikami lub wskaźnikami LED, które mogą ostrzegać użytkowników o stopniu zużycia. Jest to kolejny ważny trend w druku 3D, który dotąd był możliwy tylko dzięki foto reaktywnym technologiom atramentowym na bazie żywicy, na ogół nie uważanej za idealną do produktów końcowych. Wbudowane anteny i nadajniki bezprzewodowe otwierają drzwi milionom możliwych aplikacji Internet of Things.

Podobnie jak kiedyś HP upowszechniła druk 2D i stał się masowy, teraz na bazie swoich poprzednich doświadczeń chce pójść krok dalej niż pozostali producenci urządzeń druku addytywnego i obniżyć koszty materiałów eksploatacyjnych, co stanowi klucz do tego, aby drukowanie 3D naprawdę było alternatywą dla formowania wtryskowego. Zakres wykorzystania trójwymiarowych modeli jest bowiem niemal nieograniczony i obejmuje właściwie dowolną branżę, od przemysłu, przez edukację, aż po handel.

Zapisując się na bezpłatne Warsztaty 3D, można zweryfikować, która z oferowanych przez rynek technologii odpowiada na potrzeby własnej organizacji, jak najlepiej ją wdrożyć i jak faktycznie przebiegał będzie ten proces.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Komentarze