Globalna Społeczność Partnerów Produkcyjnych czyli Digital Manufacturing Network HP

HP przoduje w cyfrowej produkcji dzięki swoim wydajnym rozwiązaniom do drukowania 3D, sojuszom przemysłowym i globalnej sieci produkcyjnej. Jest obecnie wiodącym na rynku producentem drukarek 3D i dokłada wszelkich starań, aby pomagać klientom o zróżnicowanych potrzebach produkcyjnych, dostarczając najbardziej innowacyjne portfolio rozwiązań i kompleksowy ekosystem wiodących partnerów w branży.

Cyfryzacja produkcji z wykorzystaniem tworzyw sztucznych i metalu

Obszarem, który koncentruje zainteresowanie branży produkcyjnej, jest drukowanie 3D z wykorzystaniem tworzyw sztucznych i metalu. Drukarki 3D coraz częściej stanowią integralną część parku maszynowego wielu zakładów przemysłowych, w których stosowane są zarówno w procesach prototypowania jak i wytwarzania narzędzi oraz gotowych produktów. Produkcja addytywna dzięki innowacjom, krótszemu czasowi wprowadzania produktów na rynek i rozproszonej produkcji oraz krótszemu łańcuchowi dostaw, pozwala na optymalizację kosztów wytwarzania oraz poprawę jakości wytwarzanych elementów. Według Christopha Schell, Prezesa 3D Printing and Digital Manufacturing, HP Inc “Czwarta Rewolucja Przemysłowa to jedna z największych sił transformacyjnych naszych czasów. Niesie ze sobą nie tylko potrzebę implementacji innowacji technologicznych oraz nawiązywania nowych Partnerstw, rewiduje także modele prowadzenie działalności. HP dokłada wszelkich starań, aby oferta firmy odpowiadała zróżnicowanym potrzebom produkcyjnym klientów. Dostarczając im innowacyjne oraz kompleksowe rozwiązania tworzone we współpracy z Partnerami chcemy, aby postrzegali oni zmianę jako szansę na rozwój ich biznesu. “Spopularyzowanie się drukarek przestrzennych, pozwoli obniżyć koszty produkcji oraz lepiej dostosowywać ofertę do zmieniających się potrzeb klientów. Dotyczy to szczególnie produktów specjalistycznych, na które zapotrzebowanie nie jest często aż tak duże, aby dochód z ich sprzedaży pokrył wydatki związane z częstymi zmianami procesu produkcyjnego, realizowanego tradycyjnymi metodami. Zmiany profilu produkcyjnego –  tzw. „przestrojenie”, w przypadku wytwarzania z wykorzystaniem drukarki 3D, wiąże się jedynie z przygotowaniem nowego projektu, jaki będzie drukowany, co jest znacznie prostsze, szybsze oraz tańsze.

Element do bolidu AGH Racint wydrukowane przez HP Jet Fusion 580 3D

Tworzenie przewagi

Obróbka skrawaniem to tradycyjna metoda ubytkowa produkcji, wykorzystywana dotychczas do wytwarzania kluczowych dla branży maszynowej czy motoryzacyjnej oraz lotniczej elementów i podzespołów, od zawsze, jak sama nazwa wskazuje, wiązała się ze sporymi stratami materiału. Druk 3D zużywa go niemal dokładnie tyle, ile potrzeba, a ponadto pozwala na obniżenie wagi drukowanych części lub finalnych elementów, przy zachowaniu tych samych parametrów wytrzymałościowych. Koszty spadają, a produkcja może przyspieszyć, według szacunków największych koncernów samochodowych, które korzystają z produkcji addytywnej (AM), nawet o 90%.

Coraz więcej przedsiębiorców poszukujących nowych rozwiązań, kieruje zainteresowanie na dostawców usług produkcji addytywnej, aby przyspieszyć rozwój nowych produktów, skrócić ich czas wprowadzania na rynek, stworzyć skromniejsze łańcuchy dostaw i zmniejszyć ślad węglowy.

HP, wychodząc naprzeciw tym potrzebom, zaprezentowało w maju bieżącego roku nową platformę HP – Digital Manufacturing Network, globalną społeczność partnerów produkcyjnych koncernu, powołaną, aby wspierać projektowanie i produkcję oraz dostarczać zarówno części plastikowe, jak i metalowe, na skalę przemysłową, wykorzystując rozwiązania do druku 3D. Jest to kolejny krok koncernu w budowaniu cyfrowego modelu produkcji, w którym Additive Manufucturing jest integralną częścią.

Strategiczne sojusze

HP, rozwijając technologie druku 3D, od początku stawia na silne partnerstwo. W ubiegłym roku wraz z Deloitte zawarły pierwszy sojusz w celu przyspieszenia cyfrowej transformacji światowego przemysłu wytwórczego. Koncerny, na bazie swoich dotychczasowych doświadczeń w zakresie operacji cyfrowych, zamierzają współpracować nad wdrożeniem systemów druku 3D firmy HP w środowiskach produkcyjnych, aby pomóc przedsiębiorstwom przyspieszyć projektowanie i produkcję produktów, stworzyć bardziej elastyczne łańcuchy produkcji i dostaw oraz zwiększyć wydajność w całym cyklu produkcyjnym. Ma to pomóc we wzroście innowacyjności, przyspieszeniu wprowadzania produktów na rynek, zmniejszeniu kosztów i marnotrawstwa oraz zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstw w dzisiejszej dynamicznej gospodarce światowej.

W maju HP poinformowało, że do ich Globalnej Sieci Partnerów Produkcyjnych dołączyli: BASF, Materialise i Siemens oraz zaprezentowało nowości  w swojej ofercie rozwiązań dla druku 3D, powstałe w rezultacie zawiązanej współpracy z partnerami.

Prototyp elementu mechanicznego wydrukowany w MJF z nowego materiału od BASF

Seria urządzeń Jet Fusion 5200 łączy innowacje w zakresie analizy danych, oprogramowania, usług oraz materiałów dla optymalizacji procesów produkcyjnych. Jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem dostępnym na rynku i pozwala na wolumen produkcji z dokładnością i powtarzalnością podobną do formowania wtryskowego. Oferuje przewidywalny i stały czasu drukowania, sprawniejszy przepływ pracy oraz uproszczony mechanizm zarządzania flotą urządzeń.

Linia produkcyjna urządzeń HP JF 5200

HP zapowiada rychłe wprowadzenie tych urządzeń również na polskim rynku. Zainteresowanie wśród przedsiębiorstw produkcyjnych najnowszą serią JF 5200 3D wraz z wprowadzonym materiałem od BASF, które rozszerzają zakres zastosowań MJF w produkcji części końcowych, jest spore.  Nowy TPU jest bowiem idealny do elastycznych części i komponentów, uzupełniając dotychczasową ofertę materiałów HP – High Reusability PA-12, szklane koraliki PA-12 oraz PA-11. Coraz więcej firm z branży motoryzacyjnej, konsumenckiej i produkcyjnej chce sprawdzić możliwości nowego rozwiązania druku 3D Jet Fusion serii 5200, a na świecie tak rozpoznawalne marki jak: Avid Product Development, BASF, Jaguar Land Rover, Kupol, Materialise, Sculpteo, Prodartis i Vestas już to robią.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Komentarze