Jakie korzyści wynikają z zastosowania technologii HP Multi Jet Fusion 3D?

O możliwościach zastosowania druku 3D w przemyśle oraz korzyściach związanych z wytwarzaniem przyrostowym bardzo często wypowiadało się szerokie grono ekspertów, jednak mimo to jednym z najczęstszych pytań zadawanych przez przedsiębiorców jest – “co mogę zyskać poprzez wdrożenie druku 3D w mojej firmie?”.W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i udowodnić, że takie rozwiązanie ma sens.

Warto przy tej okazji podkreślić, ze idea druku 3D nie jest niczym nowym – została ona zaprezentowana już ponad 30 lat temu. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób traktuje ją już jako coś naturalnego, jednak nadal brakuje przedsiębiorcom odwagi do zainwestowania swoich pieniędzy w przemianę technologiczną swojej firmy. HP3D.pl powered by Centrum Druku stara się wyjść im na przeciw pokazując coraz to nowe możliwości zastosowania przełomowej technologii HP Multi Jet Fusion 3D w różnych dziedzinach.

Innowacyjne rozwiązanie problemów tradycyjnej produkcji masowej

Druk 3D nie jest jedynie alternatywną metodą wytwarzania produktów. Jego kluczową zaletą jest możliwość rozwiązania problemów tradycyjnych metod wytwórczych, technologie druku 3D pozwalają na łączenie elementów składowych bez użycia dodatkowych śrub czy też innego rodzaju złączek. Dzięki temu produkt może składać się z jednego elementu (zamiast z ośmiu), być lżejszym o 40% i o 20% wytrzymalszym.

Kolejną zaletą technologii addytywnych jest możliwość łatwego dopasowania produktu do potrzeb użytkowników końcowych oraz szybkie przystosowanie do produkcji krótko-seryjnej. Idealnym przykładem są urządzenia HP z serii Jet Fusion, których cykl drukowania pełnej komory roboczej został zredukowany nawet do 9.5 godzin przy zastosowaniu szybkiego trybu drukowania (w przypadku urządzenia HP Jet Fusion 5200 3D). W swojej ofercie firma HP posiada również urządzenia idealne do prototypowania (HP Jet Fusion 540/580 COLOR). Możliwość druku w pełnej palecie kolorów CMYK otwiera kolejne możliwości i zastosowania dla działów R&D. Jest to również doskonała okazja do wyróżnienia swoich produktów dzięki unikalnym projektom z dziedziny wzornictwa przemysłowego, sztuki.

Optymalizacja kosztów produkcji

Nie ma wątpliwości, że dla każdego przedsiębiorcy prowadzącego produkcję jednym z najważniejszych czynników jest optymalizacja kosztów. Na szczęście technologie druku 3D zyskują przewagę nad tradycyjnymi metodami wytwarzania również w tym zakresie. Doskonałym przykładem zdaje się być tutaj firma HP, która do produkcji urządzeń wielkoformatowych zastosowała technologię Multi Jet Fusion co pozwoliło na obniżenie kosztów produkcji części drukarek HP Stitch S o 93% przyspieszając jednocześnie cykl rozwoju produktu (projektowanie, prototypowanie).

Największymi korzyściami związanymi z produkcją addytywną są:

  • możliwość wytwarzania skomplikowanych geometrycznie modeli w krótkim czasie, co znacząco wpływa na obniżenie kosztów produkcji
  • przyspieszony proces prototypowania
  • ograniczenie do maksimum strat materiałowych podczas produkcji (utrata materiałów w technologii Multi Jet Fusion to zaledwie 15%)
  • możliwość zastosowania optymalizacji topologicznej (zachowanie identycznych właściwości mechanicznych przy maksymalnym odchudzeniu modelu i oszczędzeniu materiałów)

Niestety na polskim rynku wiedza o technologiach druku 3D nie jest jeszcze na odpowiednim poziomie, co niewątpliwie hamuje ich rozwój w naszym kraju. Ciężko nam pozbyć się wrażenia, że drukarki 3D są jedynie gadżetem pozwalającym na wytworzenie ciekawych modeli czy zabawek. HP3D.pl powered by Centrum Druku jako autoryzowany dystrybutor urządzeń HP Jet Fusion 3D stara się uświadomić przedsiębiorcom, że wkraczamy do nowej ery przemysłu 4.0, gdzie kluczową rolę pełnić będą urządzenia drukujące w 3D.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Komentarze