Skrócenie łańcucha dostaw dzięki technologii HP MJF 3D

Gdy globalna gospodarka wkracza w to, co wielu nazywa czwartą rewolucją przemysłową, technologie takie jak druk 3D oferują szereg nowych możliwości biznesowych – projektowanie i produkcję rozproszoną, skrócenie łańcucha dostaw i coraz bardziej lokalną produkcję. Powołując się na oszczędność kosztów i swobodę projektowania, HP integruje technologię druku 3D i wytwarzania przyrostowego – Multi Jet Fusion w swoim łańcuchu dostaw wielu produktów. Od 2018 roku realizuje projekt  o nazwie „Reinventing HP with Multi Jet Fusion” (w skrócie „ HP on HP ”), w ramach którego wykorzystuje własną technologię druku 3D w celu zasadniczej zmiany projektu, produkcji i dystrybucji swoich produktów na całym świecie.

Centrum Uzupełniania Produktów HP America w Richmond w stanie Wirginia (USA) korzysta z wewnętrznych rozwiązań do druku 3D, aby szybko i tanio produkować części do swoich maszyn. Aktualnie wytwarza ponad 100 unikalnych komponentów wykorzystywanych na 19 liniach pakujących. Są to: części przenośnika taśmowego, oprzyrządowanie na końcu ramienia robotów, przyrządy i osprzęt oraz części zamienne.

Zastosowanie HP MJF na linii pakującej produkty z serii HP Sprocket, dostępne w dwóch różnych rozmiarach,  pozwala APCC na szybką wymianę wkładki, która przenosi elementy wewnętrzne wzdłuż linii, co oznacza znaczne skrócenie czasu przezbrojenia podczas pakowania 2 różnych wersji produktu.

Umożliwia również wytworzenie hermetycznego zakończenia ramienia robota ze zoptymalizowanym ruchem płynu. Części maszyny wydrukowane w 3D są znacznie lżejsze, co pomaga zwiększyć wydajność i ograniczyć konserwację.

Addytywna produkcja części zamiennych “na miejscu” pozwala APCC zmniejszyć zapasy o 90%zaoszczędzić 24 tys. $  na kosztach dostawy i magazynowania, a także skrócić czas realizacji zamówień i wyeliminować przestoje na linii pakującej. Umożliwia ponadto przeprojektowanie komponentów, tak aby były bardziej wytrzymałe i mniej podatne na pękanie.

HP on HP

HP od początku wprowadzenia na rynek technologii MJF dąży do transformacji produkcji – 50% niestandardowych części z tworzyw sztucznych w urządzeniach z serii Jet Fusion 4200 i ponad 140 części w kolorowej serii Jet Fusion 300/500 wytwarza przy użyciu technologii Multi Jet Fusion. Uważa się, że jest to największa liczba części wyprodukowanych w 3D w dowolnym gotowym produkcie na świecie. Kluczowe komponenty drukarek wielkoformatowych HP zostały przeprojektowane, aby wykorzystać optymalizację topologiczną i wchodzą w masową produkcję z 93% redukcją masy, 50% redukcją kosztów i 95 – krotną redukcją śladu węglowego w porównaniu z oryginalną częścią obrabianą z aluminium.

Współpraca z Jabil i Forecast 3D – DMN HP

Głównymi partnerami, którzy wspólnie z HP napędzają przyszłość rozproszonego projektowania i cyfrowej produkcji ze skróconym łańcuchem dostaw, są od 2018 roku Jabil i Forecast 3D, pierwsi członkowie Digital Manufacturing Network HP.

Jabil, dzięki swojemu doświadczeniu w produkcji, pomógł HP zweryfikować technologię –  zespoły inżynierów obu firm współpracowały w Barcelonie i Centrum Innowacji Blue Sky w San Jose przy wprowadzeniu na rynek pierwszych urządzeń z serii Multi Jet Fusion 3D. Jeśli chodzi o wymierne oszczędności kosztów, Jabil pomógł HP zdać sobie sprawę, że część drukarki za 20 USD wykonana przy użyciu tradycyjnych metod produkcji może być wyprodukowana z MJF za mniej niż 6 USD, a jednocześnie jest o 70% lżejsza. Oprócz skrócenia czasu wprowadzania produktów na rynek i kosztów, HP uzyskało znaczną elastyczność projektowania. Komponenty, które kiedyś musiały zostać podzielone na części za pomocą różnych śrub i wymagań montażowych, mogą być teraz wytwarzane jako pojedyncze, drukowane w 3D.

Forecast 3D, jedna z najstarszych i największych prywatnych firm zajmujących się drukiem 3D w Stanach Zjednoczonych, korzysta z rozwiązań HP, stale rozszerzając swoją flotę systemów do druku 3D, w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie klientów. Forecast 3D wyprodukowało kilka milionów części do drukarek 3D HP, zapewniając komercyjne aplikacje dla klientów z wielu branż, w tym medycznej, dóbr konsumpcyjnych, lotnictwa, obrony i motoryzacji.

HP jako jeden z największych producentów na świecie, nie tylko wykorzystuje własną technologię, aby zmienić cykl rozwoju swoich produktów, skrócić czas wprowadzenia ich na rynek, obniżyć koszty wytwarzania, a także zwiększyć satysfakcję klientów. Może również pochwalić się pionierskimi korzyściami z druku 3D w zakresie zrównoważonego rozwoju firmy. Obejmują one wyeliminowanie magazynowania i transportu (dzięki produkcji na żądanie), dużych ilości złomu (w wyniku lepszej kontroli podaży/popytu), zmniejszenie zużycia materiału i zwiększenie recyklingu surowców oraz obniżenie zużycia paliwa produktu końcowego w branżach takich jak przemysł samochodowy i lotniczy, dzięki lekkim konstrukcjom możliwym do uzyskania tylko z drukiem 3D. Jako członek Circular Economy 100 Ellen McArthur Foundation (globalnej platformy wiodących firm i innowatorów pracujących nad przyspieszeniem przejścia do gospodarki o obiegu zamkniętym) koncern angażuje się w szereg inicjatyw zmierzających do wdrożenia energooszczędnej gospodarki obiegowej, zaczynając od zmian “na własnym podwórku”.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Komentarze