Zautomatyzowany postprocessing w produkcji addytywnej HP MJF 3D

Druk 3D jako metoda produkcyjna ma wiele zalet – pozwala na wytwarzanie skomplikowanych kształtów i obniżenie masy komponentów, dostosowanie ich do użytkownika, przyspieszenie rozwoju produktów, a tym samym zyskanie przewagi konkurencyjnej.
Podobnie jak w przypadku konwencjonalnych procesów produkcyjnych, wydruki 3D nie są w pełni gotowe, dopóki nie zostaną poddane postprocessingowi 3D. Proces ten w przypadku produkcji addytywnej (AM) polega na usuwaniu nadmiaru materiału pozostawionego przez konstrukcje wsporcze (w technologii FDM), utwardzaniu komponentów foto polimerowych w ultrafiolecie (SLA) oraz czyszczeniu, wygładzaniu i barwieniu (SLS, MJF).

Przetwarzanie końcowe w druku 3D

Wielu użytkowników korzystających z technologii przemysłowego druku 3D potrzebuje zautomatyzowanej obróbki wykończeniowej, aby w pełni usprawnić swój cykl produkcyjny. Dotyczy to w szczególności technologii HP Multi Jet Fusion 3D, przeznaczonej do masowej produkcji addytywnej. Przetwarzanie końcowe może bowiem być wąskim gardłem w stosowaniu wytwarzania przyrostowego jako procesu przemysłowego, jeśli byłoby wykonywane ręcznie.

Tylko kilka firm na świecie uczyniło to swoim priorytetem i żadna nie osiągnęła takiego sukcesu, jak DyeMansion w ciągu zaledwie pięciu lat na rynku. Wizją firmy jest prawdziwa, cyfrowa produkcja, która na naszych oczach staje się rzeczywistością, a produkty drukowane w 3D wchodzą do codziennego użytku.

Firma, chcąc przyspieszyć transformację przemysłu wytwórczego, koncentruje się na odblokowaniu wszystkich możliwych zastosowań druku 3D poprzez dostarczanie najlepszych w swojej klasie technologii, spełniających wszystkie wymagania Przemysłu 4.0.

Przepływ pracy „Print-to-Product”

DyeMansion opracowało model przepływu pracy „Print-to-Product”, obejmujący automatyczne czyszczenie (PowerShot C), wygładzanie (PowerShot S i PowerFuse S) i barwienie (DM60), aby surowe, wydrukowane w 3D części, w 3 krokach zamieniły się w gotowe produkty.

 

Ponadto na tegorocznych targach Formnext zaprezentowano przenośnik taśmowy, umożliwiający autonomiczne przebiegi pod nieobecność operatora oraz większą elastyczność w przenoszeniu obrobionych części do następnego etapu obróbki.

VaporFuse Surfacing i PolyShot Surfacing

Rozwiązania do postprocessingu, jakie dotąd niemieckiemu startupowi udało się wprowadzić na rynek obejmują 2 systemy – PolyShot Surfacing (PSS) i VaporFuse Surfacing. Pierwszy opiera się na mechanicznym procesie wykańczania, nadającym częściom matową powierzchnię i umożliwiającym dodanie żywych kolorów.

Drugim rozwiązaniem jest wprowadzony w 2019 roku rewolucyjny VaporFuse Surfacing (VFS), oferujący błyszczące wykończenie powierzchni wydruków 3D (co było dotąd niedostępne dla elementów wykonanych przy użyciu technologii proszkowych), które dzięki temu mogą konkurować jakością powierzchni z elementami formowanymi wtryskowo. System bazuje na chemicznym wygładzaniu z wykorzystaniem ekologicznego, zatwierdzonego do przetwarzania tworzyw sztucznych, mających kontakt z żywnością, rozpuszczalnika.

Wydruki 3D po poddaniu ich postprocessingowi w technologii VPS DyeMansion, charakteryzują się wysoką odpornością na zarysowania i są całkowicie wodoodporne. Jest to szczególnie pożądane w branży medycznej oraz w obszarach konsumenckich, takich jak moda i sprzęt sportowy.

Automatyczne rozpakowywanie

Obok Dyemansion 3D także firma Rösler, we współpracy z HP, w ramach zawartego z nią w 2019 roku sojuszu, opracowało stację automatycznego rozpakowywania minimalizującą nie tylko operacje ręczne, ale także całkowity czas cyklu produkcyjnego dla niektórych zastosowań, ponieważ rozpakowanie wydruków można rozpocząć zaraz po zakończeniu zalecanego minimalnego czasu chłodzenia.

Stacja automatycznego rozpakowywania dla serii HP Jet Fusion 5200 3D

Niemiecki dostawca rozwiązań do obróbki powierzchni oferuje nie tylko urządzenia do zautomatyzowanego rozpakowywania, ale przede wszystkim do kompleksowego wygładzania powierzchni, homogenizacji oraz polerowania wydruków 3D, dostosowane do różnych technologii i materiałów.  Przetwarzanie końcowe z wykorzystaniem systemów Rösler gwarantuje wyjątkową jakość i stopień powtarzalności oraz doskonałą efektywność kosztową. Urządzenia z serii AM Solutions mogą być wykorzystywane jako samodzielne systemy, bądź w integracji z istniejącą linią produkcyjną.

Postprocessing kluczem do większej produktywności

Skalowanie i automatyzacja operacji przetwarzania końcowego pozostaje wyzwaniem, które wkrótce odejdzie do przeszłości, dzięki innowacyjnym rozwiązaniem takich firm jak DyeMansion czy Rösler. Odpowiednia infrastruktura do postprodukcji AM otwiera drzwi do wysokiego stopnia powtarzalności i produktywności, dlatego w pełni zautomatyzowane etapy postprocessingu muszą być priorytetem dla tych, którzy przyjmują druk 3D do produkcji lub chcą zwiększyć wykorzystanie tej technologii w przyszłości.

CZYTAJ WIĘCEJ

Komentarze