HP zwiększa skalę produkcji addytywnej w przemyśle

Zgodnie z raportem Wohlers  z 2018, produkcja części funkcjonalnych oraz prototypów jest wiodącym zastosowaniem technologii wytwarzania addytywnego, a popyt na części produkcyjne drukowane w 3D z roku na rok wzrasta. Przemysł przyspiesza zatem coraz bardziej swoją podróż do pełnej skali produkcji addytywnej (AM), między innymi dzięki HP, które prezentując swoją nową drukarkę 3D – Jet Fusion 5200, rekomenduje urządzenie jako najbardziej zaawansowane rozwiązanie do drukowania przestrzennego ze sproszkowanych tworzyw sztucznych. Produkcja addytywna może być zatem jeszcze szybsza. Dzięki wprowadzeniu ulepszeń w obszarze zwiększenia mocy lampy nagrzewającej, teraz wystarczy jedno przejście głowicy drukującej dla uzyskania znacznie lepszego efektu. Wyższe temperatury pozwalają bowiem na szybsze łączenie się ze sobą materiałów i w konsekwencji zdecydowanie krótszy czas na powstanie warstwy, co gwarantuje  produkcję średniej wielkości z dokładnością i powtarzalnością podobną do tej z tworzyw sztucznych formowanych wtryskowo.

Poza używanymi dotychczas  High Reusability PA 11 i PA 12, wraz z modelem 5200 HP wprowadza również nowy materiał do druku 3D – BASF Ultrasint™ 3D TPU01. Jest to odporny na działanie słabych kwasów i zasad oraz uszkodzenia mechaniczne, wielofunkcyjny materiał TPU o właściwościach elastycznych. BASF 3D Printing Solutions pracuje również nad nowościami w dziedzinie materiałów reagujących na promieniowanie UV, planując  w najbliższej przyszłości je wprowadzić, aby najnowsze osiągnięcia w dziedzinie foto polimerów mogły spełniać wymagania klientów przemysłowych w zakresie elastycznych, a przede wszystkim wysoko wytrzymałych komponentów.

 

Nowe rozwiązanie HP Jet Fusion 3D 5200 wraz z materiałami eksploatacyjnymi od BASF zapewnia zrównoważoną środowiskowo produkcję, pozwala obniżyć ślad węglowy produkowanych części oraz ma wiodący w branży poziom odzyskiwania materiałów dzięki czemu optymalizuje wytwarzanie i wpływa tym samym na zwiększenie udziału technologii przyrostowych w produkcji przemysłowej. HP wprowadzając tego typu rozwiązania pokazuje dokąd powinien zmierzać profesjonalny druk 3D.

Podobnie jak urządzenia z serii 3200/4200, najnowszy model HP jest optymalnym rozwiązaniem dla środowisk produkcyjnych średniej wielkości i pozwala na wytwarzanie ponad 1000 elementów tygodniowo. Dzięki tzw. „Samodzielnym Jednostkom Chłodzącym”, w które jest wyposażona drukarka oraz specjalnym akcesoriom jak podnośnik – Hovmand, możliwe jest drukowanie bez przerw na chłodzenie wydruków, które w tym przypadku będzie odbywać się poza urządzeniem, co zdecydowanie przyspiesza proces uzyskania gotowych komponentów.

Model Jet Fusion 5200 3D jest najbardziej ekonomicznym w eksploatacji rozwiązaniem HP, które pozwala na przewidywalny i stały czas drukowania 3D dla każdego rodzaju części, usprawniony przepływ pracy i ciągły druk 3D za pomocą automatycznego mieszania materiałów, z zamkniętą stacją przetwarzania i samodzielną jednostką chłodzącą. Gwarantuje najwyższą jakość – od drobnych szczegółów i ostrych krawędzi po tekstury – i optymalną wydajność na poziomie przemysłowym OEE.

CZYTAJ WIĘCEJ: