HP kontynuuje rozwój branży druku 3D – podsumowanie 2021 roku

Po wkroczeniu na rynek druku 3D polimerów w 2016 roku HP, które w stosunku do swoich głównych konkurentów, tj. firm Stratasys i Voxeljet, było opóźnione co najmniej 10 lat, obecnie ma nad nimi 5-letnią przewagę, jeśli chodzi o produkcyjny druk 3D.

HP maksymalnie koncentruje się na 3 obszarach związanych z uprzemysłowieniem produkcji addytywnej — zdalnym zarządzaniu procesami, rozwojem materiałów i automatyzacją posprocessingu. W tym celu koncern stale rozszerza swoją globalną cyfrową sieć produkcyjną (Digital Manufacturing Network) o nowych certyfikowanych dostawców części, zapewniając najwyższe standardy jakości i niezawodności w miarę wzrostu popytu na produkcję addytywną w technologii Multi Jet Fusion.

Na Formnext 2021 HP zaprezentowało swoich kolejnych partnerów w rozwoju przemysłowego druku 3D (Additive Manufacturing). Sieć HP DMN obejmuje teraz zarówno partnerów produkcyjnych, jak i specjalistów Multi Jet Fusion Production Professional, wykorzystujących rozwiązania do druku HP 3D w projektowaniu, produkcji i dystrybucji komponentów przemysłowych na dużą skalę.

Ponad 30 nowych partnerów HP świadczy wykwalifikowane usługi produkcji lokalnej, oferując druk 3D wraz z postprodukcją we wszystkich regionach świata. Na polskim rynku przedsiębiorcy również mogą wytwarzać addytywnie w technologii HP MJF 3D finalne części i prototypy korzystając z platformy AM3D.

Cyfrowa transformacja przemysłu

Ujednolicone, cyfrowe środowisko produkcyjne umożliwia większą wydajność, powtarzalność, skalę i kontrolę, ale wymaga wspólnego zasobu — wspólnego języka, czyli danych. W przyszłości ich rola w produkcji addytywnej (AM) będzie coraz ważniejsza pod wieloma względami. Inteligentne dane są bowiem kluczem do transformacji przemysłowej. Z uwagi na fakt, że producenci dążą do zwiększenia skali produkcji, inteligentne dane pozwolą im zmniejszyć liczbę odpadów, przewidzieć awarie jeszcze przed rozpoczęciem wytwarzania i spełnić rygorystyczne wymagania jakościowe.

HP we współpracy z 3dbpm Research w 2021 roku dokonało szczegółowej analizy kluczowych trendów w produkcji cyfrowej wśród głównych producentów części przemysłowych w Europie. Głównym wnioskiem płynącym z globalnego przemysłu wytwórczego jest to, że niezależnie od sektora lub lokalizacji, firmy poszukują druku 3D, aby wzmocnić swoje łańcuchy dostaw, zwiększyć elastyczność i stworzyć bardziej innowacyjne strategie rozwoju produktów i wytwarzania. Podkreślają to rosnące inwestycje w druk 3D, wsparcie druku 3D jako realnej alternatywy dla tradycyjnej produkcji oraz większe pragnienie bliższej współpracy obu ekosystemów.

Przepływ pracy w produkcji addytywnej

Aby wspomóc zarządzanie i automatyzację złożonych procesów druku 3D z wykorzystaniem dużej floty drukarek produkcyjnych 3D, partnerzy HP Digital Manufacturing Network i dostawcy części, tacy jak Forecast 3D, Jawstec, Weerg i ZiggZagg, korzystają z oferty HP w zakresie wytwarzania addytywnego odejmującej rozwiązania programowe — HP 3D API i HP 3D Center oraz  sprzętowe, takie jak zautomatyzowana stacja rozpakowująca HP, a  ponadto z usługi 3D-as-a-Service (3DaaS), czyli modelu biznesowego wpływającego na szybsze skalowanie poprzez odblokowanie elastyczności kapitału i zwiększenie sprawności biznesowej. Model okazał się niezwykle korzystny podczas pandemii COVID-19 i jest coraz częściej stosowany przez klientów HP.

Zrównoważony wpływ

Zrównoważony rozwój ma wpływ na decyzję o cyfryzacji procesów produkcyjnych, a większość producentów zgadza się, że jest to istotny czynnik generujący cyfryzację. Ponadto możliwość produkcji części na żądanie to ważna korzyść, a ​​wytwarzanie addytywne pomaga radzić sobie z wyzwaniami produkcyjnymi takimi jak zdolność dostosowywania się do zmieniającego się popytu. Druk 3D i jego nieodłącznie elastyczny charakter wspiera gospodarkę o obiegu zamkniętym.

HP wraz ze swoimi partnerami na tegorocznej edycji targów Formnext prezentowało części końcowe oraz nowe aplikacje potwierdzające przewagę ich autorskich technologii addytywnych w rozwoju innowacyjnych produktów. Najważniejsze z nich to:

  • w pełni spersonalizowany, wydrukowany w 3D, kubełkowy fotel samochodowy wyprodukowany w technologii Multi Jet Fusion z materiału opracowanego przez BASF — TPU 01. Firma Oechsler opracowała unikalną konstrukcję kratownicy elastomerowej, idealną do luksusowych i sportowych foteli samochodowych oraz innych wysoce niestandardowych elementów.

Unikalna konstrukcja kratki elastomerowej, zaprojektowana przez firmę Oechsler i zastosowana w fotelu samochodowym

  • alignery dentystyczne. Impress — największa europejska sieć ortodontyczna wykorzystuje rozwiązanie HP Jet Fusion 5210 do zwiększenia produkcji przezroczystych nakładek dentystycznych — tzw. alignerów, w swoim nowym zakładzie produkcyjnym zlokalizowanym w Hiszpanii
  • spersonalizowane buty wspinaczkowe, zapewniające niezrównany komfort i lepsze osiągi, które startup ATHOS chce wprowadzić na rynek w 2022 roku
  • interaktywna proteza ręki Symbious, przekraczająca oczekiwania osób po amputacji kończyny górnej, a to za sprawą wytrzymałości, lekkości oraz możliwości jej personalizacji, zaprojektowana i wytwarzana przez polską firmę Glaze Prosthetics
  •  Odisei Music, czyli najmniejszy i najlżejszy na świecie podróżny, elektroniczny saksofon, który ma już ponad 1200 użytkowników na całym świecie.

Po raz kolejny zatem finalistami konkursu Pumundus Challenge organizowanym przy Formnext są użytkownicy technologii HP 3D.

Produkty wykonane w technologii HP 3D wyróżnione w konkursie Purmundus Challenge

Na targach Formnext, HP zaprezentowało również rozwój swojej platformy Metal Jet, w tym nowe części i postępy we współpracy z takimi partnerami, jak GKN i Volkswagen. Volkswagen integruje finalne części wyprodukowane w technologii HP Metal Jet dla słupka A w modelu T-Roc Cabriolet. Te elementy strukturalne przeszły pomyślnie certyfikację w testach zderzeniowych i ważą prawie 50 procent mniej niż konwencjonalne komponenty. W miarę jak HP kontynuuje weryfikację zastosowań produkcyjnych z partnerami i klientami, zmierza w kierunku szerszej dostępności komercyjnej technologii Metal Jet w 2022 roku.

Zaawansowane możliwości technologii Hp 3D stwarzają zupełnie nowe perspektywy wprowadzania zmian w różnych branżach i przy znacznie bardziej zrównoważonym podejściu do środowiska, które jest obecnie ważnym czynnikiem wpływającym na dzisiejszych producentów. HP, działając na rynku druku 3D, od początku dąży do zapewnienia ekosystemu produkcyjnego, który będzie funkcjonować w ramach modelu gospodarki w obiegu zamkniętym.

Świętowanie kolejnego roku możliwości produkcyjnych z HP 3D

CZYTAJ WIĘCEJ:

Komentarze