Zastosowanie technologii HP MJF 3D w produkcji instrumentów muzycznych

W ostatnich latach również w branży muzycznej dostrzeżono potencjał druku 3D, który oferuje znaczne korzyści firmom i użytkownikom, wykorzystującym go do realizacji swoich kreatywnych projektów.

Od instrumentów muzycznych drukowanych w 3D po akcesoria, głośniki i słuchawki — produkcja addytywna bez wątpienia zyskuje na znaczeniu w tym sektorze. Coraz częściej wybieraną technologią druku 3D w branży muzycznej jest HP Multi Jet Fusion. Przykładem jest Odisei Music — startup projektujący i wytwarzający elektroniczne instrumenty dęte, z których najbardziej znany jest elektroniczny saksofon drukowany w 3D.

Celem firmy jest rozpowszechnianie muzyki na całym świecie poprzez wspieranie instrumentalistów w rozwijaniu ich umiejętności gry w szybszy i łatwiejszy sposób niż dotychczas.

Saksofon podróżny

Najbardziej popularnym produktem, jaki Odisei Music oferuje fanom muzyki, którzy chcą regularnie ćwiczyć, jest Travel Sax — drukowany w 3D saksofon elektryczny. Ma zaledwie 22  cm x 12,8 cm x 8 cm i waży około 225 g, co czyni go idealnym instrumentem w podróżach. Do wykonania saksofonu firma wykorzystuje właśnie technologię HP Multi Jet Fusion 3D, drukując go z materiału PA 12, dzięki czemu Travel Sax ma jednolite i eleganckie wykończenie.

Według głównego projektanta — Ramona Mañasa, zaprojektowanie jak najmniejszego i lekkiego saksofonu elektronicznego, który pozwoli muzykowi ćwiczyć gdziekolwiek i kiedykolwiek chce, nie przeszkadzając nikomu, wiązało się z jego osobistym doświadczeniem. Jako inżynier wzornictwa przemysłowego i muzyk jednocześnie, cierpiał podczas ćwiczeń z klasycznym saksofonem, z powodu jego wagi. — „Wierzę, że technologia druku 3D zmienia sposób, w jaki ludzie projektują i produkują, oferując nowe możliwości produkcyjne. W naszym przypadku nie bylibyśmy w stanie wprowadzić produktu na rynek w czasie krótszym niż 1 rok, gdyby nie produkcja addytywna. Choć wciąż istnieje wiele ograniczeń technicznych, druk 3D jest niewątpliwie niezwykle potężnym narzędziem o imponującym potencjale” — wyjaśnia Ramon Mañas, założyciel i dyrektor generalny w Odisei Music. — Używamy jednej z drukarek HP Jet Fusion. Maszyna ta pozwala nam na produkcję gotowych detali o bardzo dobrych właściwościach mechanicznych i estetycznym wyglądzie. Używamy tej technologii również ze względu na jej wysoką wydajność produkcyjną. Wierzymy, że ze względu na rodzaj projektowanych i wytwarzanych przez nas produktów najlepiej odpowiada naszym potrzebom”.

Z całą pewnością można powiedzieć, że technologia HP Multi Jet Fusion 3D jest już na tyle dojrzała, by tworzyć prawdziwe instrumenty muzyczne, a nie tylko makiety nadające się jedynie do dekoracji ścian. Instrumenty drukowane w tej technologii są nie tylko w pełni funkcjonalne, ale mają też świetne brzmienie i inne walory, których brak tym produkowanym konwencjonalnie.  Potwierdza to druga nagroda, jaką Travel Sax otrzymał na prestiżowym Purmundus Challenge w 2021 roku, organizowanym podczas targów Formnext, czyli najbardziej rozpoznawalnemu wydarzeniu w świecie druku 3D.

Druk 3D jako alternatywa dla tradycyjnej produkcji

Druk 3D może być wykorzystywany do tworzenia replik istniejących instrumentów lub ich elementów po niższych kosztach. Pozwala też odtworzyć brakującą część znacznie taniej, z innego materiału, obniżając przy tym wagę instrumentu, co ma znaczenie przy regularnych ćwiczeniach. Sprawdza się również w personalizacji, oferując pełne dopasowanie instrumentu do użytkownika.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Komentarze