Druk 3D w sporcie i jego wkład w pokonywaniu współczesnych ograniczeń

Druk 3D jest już wykorzystywany praktycznie w każdej branży, ale obecnie jego coraz większym beneficjentem staje się przemysł sportowy.

Wszyscy profesjonalni zawodnicy lubią myśleć, że są wyjątkowi i indywidualni w swoim podejściu do wybranego sportu lub reżimu treningowego. Ale jeśli chodzi o sprzęt, którego używają, są zmuszeni nosić lub używać tego samego, z którego korzystają ich konkurenci. Świat masowej produkcji nie pozwala na indywidualne dostosowywanie. Niezależnie od tego, czy jest to para najnowszych butów do biegania, czy nowy kij golfowy, wybór konsumenta jest zawsze taki sam, jak jego najbliższego rywala.

Dzięki drukowi 3D, firmy i konsumenci mogą zacząć realizować swoje marzenie o posiadaniu rakiety do squasha lub kija golfowego indywidualnie dopasowanego do ich potrzeb. Może to obejmować lepsze wyważenie, obniżenie wagi i poprawę przyczepności (w przypadku kijów golfowych), co główni dostawcy w sektorze akcesoriów sportowych mogą zaoferować jako usługę swoim klientom. Ze względu na niski koszt i łatwość tworzenia prototypów, druk 3D zyskuje coraz większą popularność wśród światowych koncernów. Nike od kilku lat eksperymentuje z drukiem 3D i niektóre ich produkty już powstały z wykorzystaniem technologii addytywnych. W 2014 roku opracowali parę butów o nazwie Nike Vapor HyperAgility Cleat. Korki zostały specjalnie stworzone, aby zwiększyć sprawność sportową podczas ukierunkowanych ćwiczeń piłkarskich. Nike stworzyło również parę ochraniaczy na golenie o nazwie Mercurial FlyLite Guard oraz limitowaną torbę sportową z dnem drukowanym w 3D, prezentowaną wybranym graczom Mistrzostw Świata FIFA 2014. Reebok od lat wykorzystuje druk 3D do tworzenia wstępnych modeli butów, odzieży i akcesoriów sportowych. W branży, w której trwa wyścig o ciągłe wprowadzanie najnowszych i najlepszych produktów, koncern wykorzystuje AM jako sposób na skrócenie procesu oczekiwania na wykonanie form, utwardzenie tworzyw sztucznych i czasu potrzebnego na wykonanie prototypów.

Forma do butów wydrukowana w technologii HP MJF 3D z materiału HP 3D HR PA 12

New Balance oferuje model obuwia 990 Sport z piętą wydrukowaną w 3D z nowego materiału Rebound Resin, który tworzy mocne struktury kratowe, jednocześnie zachowując sprężystość podeszwy. Na początku 2020 roku koncern ogłosił współpracę z Superfit i zaczął produkować indywidualnie dopasowane wkładki, korzystając z najbardziej zaawansowanej technologii AM, jaką jest HP Multi Jet Fusion 3D.

Adidas  z kolei połączył siły z Carbonem, aby również stworzyć pierwszą funkcjonalną podeszwę środkową wydrukowaną w 3D do buta Futurecraft 4D.

Możliwość personalizacji  w sporcie sprawia, że przyrostowe wytwarzanie jest coraz atrakcyjniejszą formą produkcji, która pozwala zawodnikom z różnych dyscyplin na rozwiązywanie problemów i wyzwań, przed którymi stają.

Sprzęt sportowy „na zamówienie”

Zbliżamy się coraz bardziej do punktu, w którym w wielu dyscyplinach sportowych, w których czynnik ludzki wciąż ma decydujące znaczenie, możliwość ustanawiania nowych rekordów i poprawy wyników będzie ograniczona do tysięcznej sekundy. Sport jest zatem laboratorium, w którym nowa odzież oraz buty dla zawodników wykonane przy użyciu druku 3D wpływają na  ich wyniki, doprowadzając Shelley-Ann Fraser-Pryce i Eliud Kipchoge, do przekroczenia swoich granic i ustanowienia światowych rekordów.

Eliud Kipchoge trzyma model butów Nike drukowanych w 3D, w których pobił rekord świata w maratonie

Addytywna produkcja w przemysłowej technologii HP MJF 3D pozwala nie tylko lepiej dostosowywać odzież, ale również inny sprzęt do indywidualnych potrzeb sportowców. Sukces Sary Bertolasi na Olimpiadzie w Rio 2016 roku był możliwy dzięki ergonomicznemu siedzisku i wózkowi, zaprojektowanemu i wykonanemu przez firmę Elmec Informatica, korzystającą na co dzień z technologii HP MJF 3D. Włoskiej lekkoatletce udało się rywalizować pomimo kontuzji kości kulszowej dzięki wprowadzeniu modyfikacji geometrii siedziska, co odciążyło projekt o około 20%. Zastosowanie struktury lateksowej, jak miało miejsce w tym przypadku, gwarantuje sportowcowi większy komfort podczas użytkowania.

Druk 3D wpływa również na sposób trenowania sportowców. Na tym polu autorska technologia HP także sprawdza się doskonale, czego przykładem jest firma Sinthesi Engineering, wykorzystująca technologię HP MJF 3D do tworzenia akcesoriów poprawiających techniki gry w tenisa stołowego. Opracowali trzy nowe produkty, które pomogą graczom ulepszyć ich grę.

Pierwszym jest double net, czyli druga siatka, umieszczona powyżej oryginalnej na stole, używana jako narzędzie treningowe, które pomaga graczom poprawić precyzję podczas odbijania piłki.

Drugim jest ping phone – uchwyt na smartfon zawodnika do filmowania jego gry podczas treningu, w celu późniejszej analizy i korekcji.

Tester bat – trzecie urządzenie, to łatwe w użyciu narzędzie, wykonane zgodnie z przepisami ITTF, które służy do sprawdzania gładkości okładziny, znajdującej się po obu stronach rakietki. Guma ją pokrywająca musi spełniać określone wymagania dotyczące struktury i grubości powierzchni, a Tester bat został przyjęty przez Włoską Federację Tenisa Stołowego jako oficjalne narzędzie do walidacji rakiet sportowców. Na co dzień jest używany przez sędziów meczowych i wszystkich tych, którzy chcą egzekwować przepisy dotyczące gry.

Sinthesi Engineering korzysta z druku 3D w różnych technologiach, ale dzięki zastosowaniu HP MJF 3D w produkcji obniżył znacznie koszty wytwarzania oraz zdecydowanie szybciej jest w stanie realizować indywidualne zamówienia swoich klientów, nie martwiąc się o również o magazynowanie części zapasowych. Materiały stosowane w technologii HP oferują wydruki o bardzo dobrych właściwościach mechanicznych, co oznacza, że wytrzymują uderzenia, naciski i naprężenia. Sinthesi Engineering korzysta zatem z tej metody w wytwarzaniu krótkich serii limitowanych – kilkadziesiąt lub kilkaset sztuk rocznie, co metodą formowania wtryskowego lub CNC nie byłoby opłacalne.

Przyszłość druku 3D rysuje się w jasnych barwach we wszystkich aspektach branży sportowej. AM pomaga sprostać jednemu z największych wyzwań, jakim jest ciągłe wprowadzanie innowacji i zmian w produktach, w możliwie najbardziej efektywny sposób. Ostatecznym celem jest wykorzystanie druku 3D w wytwarzaniu na masową skalę, otwierając przed konsumentami możliwość wydrukowania własnych butów piłkarskich, opaski na rękę do tenisa czy rękojeść rakiety. Rowerzyści mogą na żądanie drukować zepsute części podczas wyścigów, a nawet cały kask. Jesteśmy zatem świadkami gwałtownej ewolucji druku 3D w świecie odzieży i technicznego sprzętu sportowego, którego potencjał wciąż nie jest do końca wykorzystywany.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Komentarze