Druk 3D otwiera nowe możliwości dla kreatywnych designerów

Obserwatorzy nowoczesnych trendów zauważają, że technologia druku 3D rewolucjonizuje sposób postrzegania designu. Znajduje miejsce w przemyśle projektowym, coraz śmielej wkraczając do wzornictwa i sztuki – obszarów,
w których wiele kreatywnych wizji można z łatwością przedstawić w formie brył 3D.

Technologie addytywne pozwalają na wykonywanie np. makiet architektonicznych tak łatwo i szybko jak nigdy dotychczas, ale druk 3D umożliwia przede wszystkim swobodne i niedeterminowane metodami produkcji wykonywanie artystycznych projektów, szczególnie w przemyśle odzieżowym czy też usługach dekoratorskich.

Industrial Craftsmanship

Przyglądając się lampom belgijskiej firmy ED LIGHTING zaprojektowanym przez Ettore Larianiego oraz Claudio Molinelliego, możemy dostrzec jak ich ambitne projekty koncentrują się na rozwoju wzornictwa przemysłowego i innowacyjnych technik. Artyści pokazują, że druk 3D otwiera nowe możliwości dla tradycyjnego wzornictwa. Połączenie technologii addytywnych i rękodzieła – tzw. Rzemiosło Przemysłowe (Industrial Craftsmanship) pozwala według nich, projektować przedmioty, które były wcześniej niemożliwe do wytworzenia przy użyciu tradycyjnych technik produkcyjnych.

Kolekcja Geometrie Collection

Dzięki zastosowaniu technologii HP Multi Jet Fusion powstała kolekcja obejmująca trzy serie lamp LED, z modelami zarówno stojącymi jak i do zawieszania pod sufitem.

Incline – seria lamp stołowych lub biurkowych, które emitują dużą moc oświetlenia, z dotykową regulacją jasności, pochylające się o 16 ° i obracające się o 18 °, od podstawy.

Lampa Incline wydrukowana w technologii MJF

Eccentrica – modele do zawieszania pod sufitem z możliwością opuszczania w dół, posiadające dwa automatycznie regulowane mosiężne chwytaki, dzięki którym mogą się obracać na osi pionowej.

Lampa Eccentrica uwzględniona w projekcie wnętrza salonu

Sinuosa – lampy, które można przechylać, obracać w poziomie lub zawieszać pionowo w wielu pozycjach.

Model lampy Sinousa wydrukowanej w technologii Multi Jet Fusion

Według Claudio Molinelliego dzięki zastosowaniu technologii addytywnej od HP – MJF zarówno w projektowaniu jak i produkcji, zespół ED LIGHTING może stworzyć trójwymiarowy model z zaostrzonymi proporcjami wszystkich szczegółów, takich jak złącza, otwory i gwinty. Wcześniej tworzenie koncepcji wymagało wielokrotnego szkicowania ręcznego na papierze, co zajmowało zdecydowanie więcej czasu.

„Plik z projektem został przesyłany do druku i w ciągu kilkunastu godzin powstały gotowe elementy, z których zmontowano pierwsze prototypy” – mówi Molinelli. Do wytworzenia finalnych części, użytych w Geometrie Collection wystarczyły trzy etapy prototypowania, aby uzyskać gotowy, przetestowany i nadający się do sprzedaży produkt. Technologia HP Multi Jet Fusion pozwoliła ED LIGHTING na uniknięcie kosztów form przemysłowych oraz tych, związanych z dodatkową siłą roboczą.

Holenderski design z drukiem 3D w tle

Kolejną firmą, która łączy design z nowoczesnymi technologiami jest Freshfiber – marka projektowa z siedzibą w Amsterdamie, która reprezentuje założenia holenderskiego wzornictwa i łączy je z drukiem 3D, tworząc z wykorzystaniem technologii HP Multi Jet Fusion 3D serię funkcjonalnych i atrakcyjnych produktów takich jak: pokrowce na telefony, opaski do zegarków Apple, a ostatnio oświetlenie.

Podobnie jak ED LIGHTING, Freshfiber także stworzyła 3 kolekcje nowoczesnych lamp, zaprojektowanych przez lokalnych projektantów, które łączą w sobie rękodzieło i druk 3D.

Fold Lamp – model inspirowany oświetleniem atmosferycznym, o strukturze umożliwiającej dostosowanie się do otoczenia na wiele sposobów. Podstawa klosza obraca się o 360 stopni wokół źródła światła, umożliwiając użytkownikowi zmianę kierunku i intensywności oświetlenia. Modele z tej serii oferują dwa różne rodzaje światła: silne bezpośrednie lub pośrednie, które jest emitowane przez nakładające się warstwy złożonej struktury.

Lampa Fold zaprojektowana przez Matthijsa Koka

Lampa Flux – zaprojektowana przez Gabi Potsę w wersji stołowej lub wiszącej, które wyróżniają się geometrycznymi strukturami, przypominającymi formę połączonych, płynących wstęg. Dzięki zastosowaniu przeplatanej struktury, która staje się coraz bardziej „rozpięta”, jak wiszące wstążki, źródło światła jest osłonięte i miękko rozproszone. Asymetryczna forma lampy powoduje również ruch w świetle, który zmienia się w zależności od położenia widza w stosunku do lampy.

Lampa Flux Pendant zaprojektowana przez Gabi Potsa

Lampa ZooM – wisząca, zaprojektowana przez Michiela Cornelissena. Składa się z setek powtarzających się, splecionych elementów, tworzących strukturę podobną do tkaniny. Efekt świetlny jest oszałamiający dzięki temu, że osłona lampy jest „odblaskiem” żarówki i rozprasza bardziej miękkie, teksturowane światło.

Usprawnienie projektowania i produkcji

Powodem, dla którego w Freshfiber wykorzystano technologię HP MJF było usprawnienie procesów projektowania, prototypowania i produkcji. Wszystkie prototypy mogły być konstruowane bez konieczności zlecania na zewnątrz. Projektanci mogli pozwolić sobie na ryzyko i popełnianie błędów na wczesnym etapie procesu projektowania bez ponoszenia dużych kosztów.
Nowy trend w wytwarzaniu prototypów pozwala designerom na wczesne uzyskiwanie opinii od klientów. Zanim produkt jest gotowy do produkcji, wszystkie jego wersje zostały już opracowane i w pełni przetestowane.

Jako dystrybutor technologii 3D MJF HP w Polsce, chcemy zwrócić uwagę na możliwości jakie technologia druku 3D otwiera dla designerów. Pozwala ona na tworzenie indywidualnie dopasowanych produktów, uzyskanie geometrii niedostępnej dla tradycyjnych metod wytwarzania, a także realizację zamówień dużo szybciej niż dotychczas. Poszukujemy obecnie projektanta, który będzie umiał w pełni korzystać z potencjału, jaki oferuje MJF w kreowaniu swoich pomysłów, które jak w przypadku ED LIGHTING czy Freshfiber, staną się serią funkcjonalnych i pięknych produktów.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Komentarze