Studenci Wzornictwa Przemysłowego stawiają na druk 3D w technologii HP Multi Jet Fusion

W ciągu ostatnich kilku lat programy edukacyjne na całym świecie zaczęły uwzględniać technologie wytwarzania przyrostowego (AM), aby zwiększyć udział cyfrowej produkcji i urzeczywistniać dotąd niemożliwe do wykonania projekty.

Producenci i dystrybutorzy urządzeń 3D chcąc pokazać przewagę produkcji addytywnej nad ubytkową, w formie warsztatów i szkoleń prezentują zaawansowane aplikacje i rozwiązania na miarę Przemysłu 4.0. Druk 3D to bowiem idealne narzędzie edukacyjne, które pomaga studentom rozwijać kreatywne myślenie i umiejętności przydatne do życia i pracy w erze cyfrowej.

HP, które kilku lat temu dołączyło do innowatorów druku 3D, wprowadzając na rynek technologię Multi Jet Fusion 3D (opartą na druku 3D tworzyw sztucznych) i Metal Jet, ogłosiło inicjatywę mającą na celu promowanie wytwarzania przyrostowego (AM) wśród studentów wzornictwa przemysłowego z Glasgow School of Art. Program powstał we współpracy z firmą Autodesk i partnerem handlowym Matsuurą, w odpowiedzi na wyzwania związane z przełamywaniem ograniczeń w dostępie do sprzętu niezbędnego w tworzeniu prototypów i modeli przyszłych produktów.

Kolekcja PDE

Każdego roku studenci czwartego roku PDE (Product Design Engineering) muszą stworzyć w pełni funkcjonalny produkt nadający się do sprzedaży poprzez e-platformę Big Cartel, funkcjonującą przy Uniwersytecie w Glasgow. Posiadają tam indywidualny profil i obsługują sprzedaż stworzonych przez siebie produktów w cenach od 12 do 65 funtów.

W ramach edycji 2020 studenci mieli dostęp do portfolio narzędzi w całej zintegrowanej platformie Autodesk Fusion 360, która łączy zespoły poprzez ekosystem rozwoju produktu i produkcji z centralnym modelem opartym na chmurze. W tym projekcie HP wspierało zarówno prototypowanie 3D, jak i przetwarzanie końcowe, a także poprzez Matsuurę – lokalnego dystrybutora technologii HP MJF 3D,  cyfrowe wytwarzanie gotowych produktów.

Korzystanie z technologii druku 3D w tworzeniu ostatecznych projektów pozwala przyszłym inżynierom i projektantom na większe eksperymentowanie i szybkie iteracje, niż gdyby korzystali z konwencjonalnych rozwiązań.

Menedżer produkcji przyrostowej w Matsuurze, Peter Harris, powiedział, że studenci mieli w tym roku trudności z opracowaniem prototypów, głównie z powodu ograniczonego dostępu do sprzętu uniwersyteckiego w warunkach zdalnej edukacji, ale dzięki HP i jej partnerom, mogli wytwarzać prototypy i gotowe produkty przy użyciu maszyn z serii HP Jet Fusion 5200, 4200 i 580 3D zdalnie.

„Współpraca z HP jako partnerem w tegorocznym projekcie PDE była ogromnym impulsem dla naszego programu. W tych trudnych dla studentów okolicznościach rozkoszują się możliwością dostępu do najnowocześniejszej technologii druku 3D w celu urzeczywistnienia swoich pomysłów “- powiedział Hugh Pizey, wykładowca PDE na GSA.

Druk 3D a zrównoważony rozwój

Według Craiga Whitteta – kierownika działu PDE, zrównoważony rozwój ma coraz większe znaczenie dla studentów podczas opracowywania produktów, do czego uczelnia zachęca właśnie w ramach projektu PDE. Glasgow School of Art donosi, że coraz większa liczba absolwentów opracowuje koncepcje i produkty, których podstawą są zasady gospodarki o obiegu zamkniętym. Wykorzystanie druku 3D jako części procesu produkcyjnego to doskonały sposób na zmniejszenie ilości odpadów, zwłaszcza, że aktualizacje projektów uczniów mogą być dokonywane bez konieczności tworzenia nowych form dla każdej wersji.

Maryam Qureshi, inżynier ds. Aplikacji w HP, odpowiadała za przygotowanie wytycznych projektu i rozwijanie wśród studentów większego zainteresowania wytwarzaniem addytywnym jako narzędziem produkcyjnym, Pomagając uczniom w zarządzaniu wieloma plikami prototypów i części produktów, sama również podniosła swoje kwalifikacje z inżynierii mechanicznej. „Naprawdę podobała mi się praca z uczniami i pokazywanie im, co jest możliwe dzięki technologii HP 3D” – podsumowuje.

W ubiegłych latach studenci zwykle sprzedawali swoje produkty w stacjonarnym sklepie utworzonym przez wydział PDE, ale z powodu trudności związanych ze sprzedażą detaliczną przez Covid-19, uczniowie w 2020 roku wykorzystali platformę internetową Big Cartel.

Dzięki zdalnej produkcji, jaką oferuje druk 3D w technologii HP MJF 3D, możliwe jest nie tylko przyspieszenie iteracji projektowych i tym samym szybsze wprowadzenie na rynek nowych produktów, ale również skrócenie łańcucha dostaw i pełna personalizacja wyrobów.

Projektanci działający na polskim rynku również mogą korzystać z najnowocześniejszej technologii produkcyjnej od HP za pośrednictwem platformy AM3D.pl, która oferuje w pełni zintegrowany system produkcji addytywnej.  Wraz z pozostałymi rozwiązaniami 3D (skanowanie 3D, projektowanie i modelowanie 3D, badanie materiałowe oraz postprodukcja 3D) platforma druku 3D na zlecenie pozwala na realizację nawet najbardziej skomplikowanych projektów.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Komentarze