Wraz z wprowadzeniem na rynek przemysłowych maszyn do wytwarzania przyrostowego HP, wspólnie z partnerami (Autodesk, Dyndrite, AMFG), rozwija oprogramowanie do projektowania generatywnego oraz zarządzania procesami druku 3D, które współpracuje bezpośrednio z nowymi drukarkami.
Oprogramowanie HP 3D zostało zaprojektowane specjalnie na potrzeby przemysłowego druku 3D, uwzględniając kompleksowy przepływ pracy AM – od projektu do wydruku.
Oprogramowanie MES do wytwarzania przyrostowego
Współpracując z AMFG, HP chce umożliwić strumieniowe przesyłanie danych i łączność z systemami HP Multi Jet Fusion za pośrednictwem oprogramowania AMFG Manufacturing Execution System (MES). Brak łączności w przepływie pracy AM stanowi jedną z największych barier w uwolnieniu pełnego potencjału wytwarzania przyrostowego.
Użytkownicy rozwiązań HP 3D z serii Jet Fusion 5200 3D, będą mogli łączyć się bezpośrednio ze swoimi systemami za pośrednictwem oprogramowania AMFG, śledzić stan produkcji i otrzymywać krytyczne alerty i informacje w czasie rzeczywistym.
AMFG twierdzi, że integracja pomoże ustanowić „płynny transfer” danych na każdym etapie produkcji AM, ułatwiając większą niezawodność procesu i kontrolę jakości.
Uzyskując dostęp do danych w czasie rzeczywistym, w tym wykorzystania systemu, wskaźnika awaryjności i parametrów przetwarzania, użytkownicy drukarek 3D z serii HP Multi Jet Fusion mogą lepiej zrozumieć wydajność operacyjną AM i zoptymalizować procesy w celu zwiększenia wydajności produkcji.
Nowy HP Universal Build Manager obsługiwany przez Dyndrite
Jeszcze przed Formnext Connect w 2020 roku HP ogłosiło znaczące postępy w zarządzaniu i automatyzacji złożonych przepływów pracy w druku 3D i swojej flocie do produkcji przyrostowej na masową skalę. Firma zaprezentowała nowe rozwiązanie programowe, HP Universal Build Manager powered by Dyndrite, które zapewnia zwiększoną produktywność i wydajność, a także automatyzację w zarządzaniu addytywnym budowaniem głównych procesów druku 3D.
Nowy program HP Universal Build Manager obsługiwany przez Dyndrite obejmuje uniwersalne wsparcie dla najpowszechniej stosowanych procesów addytywnych, w tym:
- obsługę standardowych formatów CAD i formatów niezależnych od dostawców, umożliwiając przepływy pracy CAD do druku 3D dla wszystkich głównych aplikacji MCAD
- wysokowydajny silnik geometrii z akceleracją GPU pomagający przyspieszyć zadania obliczeniowe, takie jak generowanie wsparcia, wycinanie i wyznaczanie ścieżek narzędzi
- wysoce skalowalną architekturę, zaprojektowaną do obsługi kompilacji o dużej gęstości części w celu optymalizacji przepustowości i minimalizacji kosztów
- silnik automatyzacji oparty na języku Python do przechwytywania danych, definicji procesów i możliwości usprawnienia przepływów pracy oraz automatyzacji powtarzalnych zadań w celu wsparcia rozwiązań dla fabryk cyfrowych
- rozszerzalną strukturę wtyczek zapewniającą wszechstronność i korzystanie z możliwości platformy HP Universal Build Manager dostępnych dla każdego użytkownika, producenta maszyn i dostawcy oprogramowania, ułatwiających tworzenie rozwiązań specyficznych dla procesu bez konieczności udostępniania potencjalnie wrażliwego adresu IP.
Stacja automatycznego rozpakowywania
HP wprowadza również nową automatyczną stację rozpakowywania klasy przemysłowej, opracowaną we współpracy z firmą AM Solutions firmy Rösler Group, światowym liderem w dziedzinie sprzętu, technologii procesowych i materiałów eksploatacyjnych do zautomatyzowanej obróbki końcowej i wykańczania powierzchni części 3D.
Nowe rozwiązanie pomoże klientom korzystającym z systemów HP Jet Fusion 5200 3D obniżyć koszty wytwarzania przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności we wszystkich przepływach pracy.
Automatyczna stacja rozpakowująca
Przedsiębiorstwa muszą spełniać rygorystyczne wymagania dotyczące zapewnienia jakości i powtarzalności, jeśli chcą używać druku 3D jako metody produkcyjnej. Łączność z maszynami pomaga im spełnić te wymagania. Według Ryana Palmera – globalnego dyrektora ds. oprogramowania, danych i automatyzacji w HP „wydajna łączność i łatwy dostęp do danych systemowych, są kluczem do przyspieszenia podróży w kierunku cyfrowej produkcji AM”.
CZYTAJ WIĘCEJ: