Nowe rozwiązanie do druku 3D z serii Metal Jet S 100 firmy HP zostało oficjalnie zaprezentowane na Międzynarodowych Targach Technologii Produkcyjnych (IMTS) w 2022 r. Jest już dostępne komercyjnie dla wszystkich zainteresowanych addytywną produkcją wysokiej jakości części z metali na masową skalę.
Przemysł wytwórczy gwałtownie ewoluował w ciągu ostatniej dekady. Świat produkcji znajduje się obecnie we wczesnych stadiach czwartej rewolucji przemysłowej, której motorem jest rozwój druku 3D i jego zdolność do przyspieszania projektów, poprawy i rozwoju procesów, a także skalowania produkcji.
„Obserwujemy całe branże, od przemysłowej po konsumencką i od opieki zdrowotnej po motoryzacyjną, które chcą cyfrowo przekształcić swoje procesy produkcyjne i łańcuchy dostaw w ciągle zmiennej rzeczywistości, która staje się nową normą” — powiedział Didier Deltort, prezes działu personalizacji i druku HP 3D. „Ponieważ obietnica wytwarzania addytywnego się urzeczywistnia, HP stało się zaufanym partnerem, który pomaga przyspieszyć drogę do masowej produkcji addytywnej. Wprowadzenie naszego nowego komercyjnego rozwiązania Metal Jet, wraz z innowacyjną współpracą z liderami rynku, takimi jak Schneider Electric, zapewnia plan bardziej zrównoważonej, niezawodnej i wydajnej produkcji”.
Modułowe rozwiązanie HP Metal Jet S100
Nowa seria HP Metal Jet S 100
Nowe rozwiązanie HP Metal Jet S 100 otwiera drzwi do cyfrowej przemiany globalnego sektora produkcji metali, z silnym naciskiem na kompleksowe rozwiązania w zakresie łańcucha dostaw zarówno w obszarze oprogramowania, jak i sprzętu, które są zorientowane na klienta i ukierunkowane na projektowanie.
Rozwiązanie Metal Jet S 100 zapewnia klientom możliwość wytwarzania przemysłowego, zintegrowany przepływ pracy, wygodny sposób użytkowania w abonamencie oraz ciągłe wsparcie techniczne, aby użytkownicy mogli osiągnąć cele związane z transformacją biznesową.
Modułowe rozwiązanie HP umożliwia ponadto przemieszczanie jednostek konstrukcyjnych między czterema różnymi stacjami, co oznacza, że klienci mogą nieprzerwanie prowadzić produkcję na dużą skalę.
Zalety HP Metal Jet
Rozwiązanie HP Metal Jet S100 zapewnia wytwarzanie części o dowolnej geometrii z kontrolą gęstości i optymalizacją w celu uzyskania lekkich lub skonsolidowanych części metalowych, przesuwając granice tego, co jest możliwe dzięki drukowi 3D.
Oferuje też szereg korzyści takich jak: skrócenie etapu procesu potrzebnego do tworzenia części, zmniejszenie kosztów związanych z pracą ręczną lub wymaganiami dotyczącymi złożoności, przez co zwiększa wydajność w całym łańcuchu wartości.
W porównaniu z technologią DMLS (Direct Metal Laser Sintering) rozwiązanie HP zwiększa wydajność druku 3D z metalu dziesięciokrotnie, umożliwiając przetwarzanie warstwa po warstwie w stosunku do procesu punktowego. Właściwości izotropowe powstałych w tej technologii części nie wymagają również postprocessingu ani usuwania podpór, a proszki metali są tańsze.
Flota drukarek HP z serii Metal Jet S100
Konkurencyjny rynek
W swoich wysiłkach zmierzających do zbudowania dominacji na rynku w zakresie technologii do druku 3D z metali HP konkuruje z trzema głównymi dostawcami. Pierwszym i najbardziej ugruntowanym jest grupa Desktop Metal, a drugim Markforged, które są już obecne z produktami komercyjnymi na rynku globalnym. Trzeci konkurent, GE Additive, jest nieco w tyle. Oczekuje się, że firma, która weszła na rynek metalu AM w 2016 r. dzięki głośnemu przejęciu firmy EBM Arcam i Concept Laser, wkrótce uruchomi komercyjny system obecnie znany jako H2, (testowany pod względem rentowności niektórych aplikacji w produkcji motoryzacyjnej z klientami beta).
Strategia HP w obszarze addytywnej produkcji metali zakłada ukierunkowanie całej branży produkcyjnej na cyfrowe wytwarzanie i eliminacje ręcznych procesów montażowych, co zresztą koncern z powodzeniem realizował w polimerowym druku 3D. Oznacza to zmniejszenie zależności od trudno dostępnych wykwalifikowanych pracowników przy jednoczesnym rozwiązywaniu problemów związanych z łańcuchem dostaw. Ponadto Metal Jet jako proces druku 3D, który nie wymaga podpór, może umożliwić inżynierom pełne wykorzystanie potencjału AM w zakresie złożonych geometrii i niestandardowych podzespołów, przy zmniejszonym wpływie na środowisko w porównaniu z procesami subtraktywnymi i formowaniem wtryskowym (MIM).
Drugim obszarem, w którym HP ma istotną przewagę nad konkurencją, jest sam proces druku Metal Jet, który jest co najmniej 10 razy wydajniejszy od innych metod. Wynika to zarówno z najbardziej efektywnych głowic drukujących stosowanych w urządzeniach z serii Metal Jet (1200 DPI, zaawansowane funkcje wykrywania błędów, szybka kalibracja, łatwa wymiana), jak i materiałów z niższą zawartością węgla resztkowego, możliwych do utwardzenia w niskiej temperaturze, oferujących wyższą dokładność wymiarową i jakość powierzchni oraz zwiększoną wytrzymałość części.
Od materiałów do masowej produkcji
HP uważa rozwój materiałów za kluczowy czynnik wpływający na produkcję AM nie tylko w jej autorskiej technologii Metal Jet. Według koncernu stosowanie proszków MIM może przyspieszyć wdrażanie i kwalifikację nowych materiałów do metalowego druku 3D, ale nie oznacza to, że ich wprowadzenie będzie natychmiastowe. HP Metal Jet wchodzi na rynek z dwoma materiałami, oba są oparte na stali nierdzewnej 316L i 17-4 PH, czyli jednym z najpopularniejszych metali, wykorzystywanych w proszkowym druku 3D oraz konwencjonalnych procesach wytwórczych.
Technologia HP MJ jest uznawana za pierwszą naprawdę realną technologię 3D do przemysłowej produkcji części metalowych, oferującą klientom ekstremalną wydajność, jakość i niezawodność. W kolejnym kroku koncern zamierza skupić się na zastosowaniach i rozbudowie sieci produkcyjnej Metal Jet, podobnie jak w przypadku swojej sieci Digital Manufacturing Network do produkcji AM na bazie tworzyw sztucznych.
Komponenty drukowane w technologii HP Metal Jet
CZYTAJ WIĘCEJ: