Decathlon Add Lab zyskuje przewagę dzięki technologii HP MJF 3D

HP zacieśniło współpracę z DECATHLON ADD LAB (ADDitive Manufacturing LABoratory), centrum badawczym marki w pełni poświęconym rozwiązaniom do druku 3D, zlokalizowanym w BTWIN VILLAGE w Lille (Francja). Laboratorium jest obecnie wyposażone w dwie drukarki 3D  z serii HP Jet Fusion 5200 (seria produkcyjna), cztery stanowiska obróbcze oraz sześć jednostek produkcyjnych umożliwiających drukowanie z różnych materiałów: PA 12, TPU i PP. Dzięki technologii HP 3D Decathlon może teraz dostarczać swoim partnerom drukowane w 3D części zamienne do naprawy produktów.

Laboratorium Add firmy Decathlon powstało w maju 2016 r. Oprócz napraw centrum spełnia szereg potrzeb, w tym prototypowanie, walidację projektu, wytwarzanie narzędzi, a nawet produkcję krótkoseryjną. Od momentu otwarcia ADD LAB zrealizowało ponad 100 700 projektów, z czego ponad 60 000 obejmowało wytwarzanie gotowych produktów, takich jak części zamienne lub elementy wyposażenia sklepów. W centrum wydrukuje się w 3D na przykład wykonany na miarę prototyp wadliwej części roweru stacjonarnego czy stelaż do siatki tenisa stołowego.

Po przetestowaniu i walidacji części są dodawane do katalogu indeksu części zamiennych, udostępnianego przez wszystkie regionalne warsztaty we Francji, jak również na całym świecie. Umożliwia to naprawę produktów lokalnie bez konieczności czekania na dostawę części, a nawet wykonanie elementów, które nigdy wcześniej nie były produkowane.

Przewaga technologii HP MJF 3D

Wraz z powstaniem ADD LAB nastąpiła zmiana w procesie produkcyjnym w Decathlon.

„Cieszymy się, że Decathlon jest punktem odniesienia dla technologii HP Multi Jet Fusion, umożliwiającej firmom, niezależnie od sektora czy miejsca prowadzonej działalności, odkrycie tej technologii w eksploatacji i skorzystanie z cennych opinii Decathlon” – wyjaśnił Nicolas Aubert, Dyrektor druku 3D, HP Inc. Francja. DECATHLON ADD LAB przyjmuje klientów na sesje projektowania dla wytwarzania przyrostowego. To naprawdę wielki sukces laboratorium. Umożliwiająca szybką i wszechstronną produkcję addytywną, proszkowa technologia HP MJF 3D oferuje francuskiemu detaliście przewagę konkurencyjną, pozwalając na szybsze wprowadzanie innowacji i lepsze ceny dla swoich klientów. Wykorzystywany do projektowania niektórych złożonych części produktów, a także do obsługi po sprzedażowej, druk HP3D w Decathlon rozwija się od 4 lat.

Lab AM3D.pl i stacja przetwarzania końcowego HP Jet Fusion 5210 3D

Technologia Multi Jet Fusion 3D  ma wiele zalet, w szczególności w optymalizacji dostępność części – pozwalając na zaspokajanie potrzeb w czasie rzeczywistym oraz wytwarzaniu funkcjonalnych części o jakości przemysłowej ze złożonymi szczegółami. Drukarki HP Jet Fusion oferują dużą precyzję wymiarową (0,01 mm) i gwarantują doskonałą powtarzalność. Produkcja addytywna HP 3D umożliwia również zwiększenie wydajności poprzez ustalenie regularnego czasu drukowania niezależnie od rodzaju części, zarządzanie produkcją zarówno w sposób scentralizowany, jak i lokalny, usprawnienie przepływu pracy oraz zapewnienie większej elastyczności i zwinności całego procesu produkcyjnego.

Wreszcie otwiera szeroki zakres zastosowań dzięki innowacyjnym materiałom. Portfolio HP Multi Jet Fusion jest regularnie uzupełniana o nowe tworzywa termoplastyczne o zaawansowanych właściwościach mechanicznych, od ciągliwości do sztywności. Decathlon drukuje na materiałach PA 12, TPU i PP, których właściwości pozwalają na addytywne wytwarzanie podeszew, butelek czy innych pojemników na płyny, uchwyty kierownicy do rowerów dorosłych i dziecięcych itp. Kolejną zaletą jest to, że produkowane części mają mniejszy ślad węglowy dzięki wysokiemu współczynnikowi  ponownego wykorzystania niespieczonych materiałów.

DX, czyli Sklep przyszłości

We wrześniu 2020 Decathlon otworzył innowacyjny sklep „DX” (Decathlon eXperience & eXploration) w Decathlon Campus w Villeneuve d’Ascq (Francja), siedzibie marki, w której znajduje się jeden z oddziałów ADD LAB. Celem DX jest bliższa współpraca z klientami i uczynienie z nich kluczowych graczy w projektach i produktach marki. Poprzez DX Decathlon chce pomóc użytkownikom swoich produktów zrozumieć ich wartość  i odkryć „know-how”, od projektu po drugie życie. Salon o powierzchni 800 metrów kwadratowych jest „królestwem” technologii 3D (skanery 3D, druk 3D, oprogramowanie projektowe etc.) zapraszających konkretnego klienta do udziału w projektowaniu przedmiotów jutra.

Stojak wykonany w technologii HP MJF 3D, DX Decathlon

Dzięki addytywnej produkcji z wykorzystaniem rozwiązań HP z serii Jet Fusion 5200 3D firmy mogą zaspokoić popyt na określone części bez konieczności uwzględniania wysokich kosztów początkowych, jak to ma miejsce w konwencjonalnej produkcji. W przeciwieństwie bowiem do tradycyjnych technik, które wymagałyby znacznych inwestycji w oprzyrządowanie, produkcja addytywna wymaga jedynie przesłania niestandardowych projektów cyfrowych produktu lub jego części do drukarki 3D.

Dzięki AM3D.pl, czyli platformie online, która pozwala na zdalną produkcję addytywną, klienci na polskim rynku również mogą personalizować swoje produkty i zamówić zdalnie ich druk 3D na urządzeniach z serii HP JF 5200 3D, uczestnicząc, podobnie jak klienci Decathlon we Francji, w tworzeniu produktów jutra.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Komentarze