Nowe rękawice ochronne na liniach montażowych Jaguara drukowane w 3D z TPU

Druk 3D zmienia sposób, w jaki wykonujemy wszystko, od protez kończyn po części lotnicze, a nawet domy i ubrania. Branża odzieżowa może w pełni wykorzystać technologię druku 3D, ponieważ pozwala projektantom wyjść poza ograniczenia tradycyjnych materiałów i form, tworząc wszelkiego rodzaju ubrania w stosunkowo szybki i niedrogi sposób.

Zespół inżynierów z Wielkiej Brytanii z Jaguar Land Rover wykorzystuje swoje umiejętności, projektując lekkie rękawice drukowane w 3D, które mogą być noszone przez osoby pracujące na linii produkcyjnej firmy. Rękawica – część wysiłków zespołu mających na celu stworzenie ochronnej odzieży roboczej nowej generacji – może pomóc w zapobieganiu zaburzeniom mięśniowo-szkieletowym spowodowanym pracą na linii produkcyjnej.

Obecnie choroby układu mięśniowo-szkieletowego, w tym cieśni nadgarstka, zapalenie ścięgien i inne, stanowią około 30% wszystkich urazów w miejscu pracy, które skutkują zwolnieniami lekarskimi (według US Bureau of Labor Statistics, 2013). Niektóre szacunki sugerują nawet, że prawie 10% światowej populacji cierpiało lub cierpi na schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego.

„Zdrowie i dobre samopoczucie naszych pracowników pozostaje naszym priorytetem we wszystkich fabrykach i obiektach” – powiedział Chris Noble, inżynier strategiczny produkcji przyrostowej w Jaguar Land Rover. „Technologie, takie jak druk 3D, pozwalają nam korzystać z wiodącej na świecie wiedzy i sprzętu, który posiadamy na miejscu, do ochrony rąk naszych operatorów, opracowując sprzęt, który uczyni Jaguar Land Rover doskonałym miejscem pracy, teraz i w przyszłości. ”

Rękawica wykonana z elastycznego materiału została zaprojektowana tak, aby była wystarczająco wygodna do noszenia podczas ośmiogodzinnej zmiany. Prototyp rękawicy został wydrukowany w 3D przy użyciu nowego systemu HP Jet Fusion 5200 i jest wykonany z elastomeru TPU, opracowanego przez BASF specjalnie dla technologii HP MJF 3D.

Elastomer TPU opracowany do druku 3D w technologii HP MJF

Po zaprojektowaniu rękawicy za pomocą oprogramowania CAD i przetestowaniu różnych gęstości struktur lattice, zespół Jaguara opracowuje prototyp drugiej generacji, który zostanie wykorzystany po walidacji w zakładzie w Gaydon w Wielkiej Brytanii, w pozostałych fabrykach koncernu na całym świecie.

Centrum Produkcji Addytywnej Jaguar Land Rover przy zakładzie w Gaydon produkuje ponad 80 000 części drukowanych w 3D rocznie, przeznaczonych do różnych zastosowań. Asortyment obejmuje funkcjonalne prototypy i modele projektowe, a także pomoce montażowe i osprzęt. Firma drukuje także części do zastosowań końcowych, w ramach projektu Jaguar XE SV 8.

Addytywna produkcja jest częścią strategii koncernu – Destination Zero, zakładającej stworzenie bezpieczniejszego i zdrowszego społeczeństwa z czystszym środowiskiem. Poprzez ciągłe innowacje, Jaguar Land Rover dąży do osiągnięcia przyszłości bez emisji CO2, bez wypadków i zatorów w usługach.

CZYTAJ DALEJ:

Komentarze