Nowe możliwości w produkcji opakowań z włókien formowanych dzięki technologii HP MJF 3D

Przez ostatnie 20 lat zapotrzebowanie na opakowania z formowanych włókien rosło, a ostatnio wręcz eksplodowało, głównie w sektorze żywności i napojów oraz elektroniki. Prawie wszyscy światowi producenci wyrobów z włókien formowanych stosują obecnie w procesach wytwarzania to samo oprzyrządowanie — metalowe formy, których uzyskanie jest kosztowne i czasochłonne.

Dlatego coraz więcej dostawców opakowań celulozowych zwraca się do produkcji addytywnej, aby poprawić wydajność swoich maszyn lub rozwiązań linii produkcyjnych poprzez zwiększenie elastyczności, skrócenie czasu realizacji lub zmniejszenie kosztów rozwoju, obsługi i konserwacji swoich maszyn. Konstruktorzy mogą wykorzystywać druk 3D do wytwarzania niestandardowych rozwiązań zarówno szybciej, jak i taniej niż wykorzystując tradycyjne metody produkcji. Swoboda projektowania oferowana przez wytwarzanie przyrostowe pozwala również na znaczną konsolidację części i uproszczenie BOM (zestawienie materiałów), co może poprawić zarówno bezpieczeństwo, jak i ergonomię pracy montera/operatora maszyny.

W 2020 roku przed głównym wydarzeniem dla przemysłu włókien formowanych, czyli konferencją International Molded Fibre Association (IMFA), HP zaprezentowało innowacyjne i przyjazne dla środowiska rozwiązanie, która umożliwia szybkie projektowanie wraz z wytwarzaniem form do masy celulozowej w ciągu zaledwie dwóch tygodni w porównaniu do czterech lub sześciu, w przypadku dotychczasowych metod.

HP Molded Fibre Advanced Tooling

Autorskie rozwiązanie HP wykorzystuje ich proszkową technologię Multi Jet Fusion wraz z usługą druku 3D na żądanie w produkcji form do masy celulozowej, z której powstają opakowania.

HP Molded Fibre Advanced Tooling w połączeniu z usługą produkcyjną HP, to kompleksowe rozwiązanie end-to-end, które zapewnia większą wydajność produkcji (oferując wydłużony, nieprzerywany czas tego procesu), mniejsze potrzeby konserwacyjne, a także możliwość dostosowania rozwiązania do indywidualnych potrzeb.

Przełomowe rozwiązanie wspierające zrównoważony rozwój

4 kwietnia 2021 firma Innofibre opublikowała dane badawcze weryfikujące zaawansowane rozwiązanie narzędziowe HP Molded Fibre Advanced Tooling. Na podstawie testów niezależny kanadyjski instytut badawczy potwierdza, że ​​technologia HP może zapewnić większą precyzję, a także krótsze czasy formowania i odwadniania.

„W porównaniu z tradycyjnymi narzędziami z formowanego włókna, oprzyrządowanie HP można wymieniać szybko i łatwo, przy mniejszej liczbie przerw w przepływie pracy” — mówi Tarik Jabrane, przewodniczący nauk przyrodniczych i inżynieryjnych Kanady (NSERC) ds. badań przemysłowych.

„Szybkość iteracji i możliwość zmiany narzędzi umożliwia tworzenie większej liczby prototypów i ostatecznie zapewnia bardziej ekonomiczną opcję dla branży” — dodaje.

Według Mariony Company — globalnej szefowej HP Molded Fibre Solutions, rozwiązanie HP stale zyskuje na popularności wśród producentów włókien formowanych w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Kluczowe wnioski opublikowane przez Innofibre potwierdzają, że rozwiązanie HP zapewnia narzędzia produkcyjne dużo mocniejsze niż te tradycyjne i  znacznie szybciej.

  • Ze względu na doskonałe zatrzymywanie miazgi w pierwszym przejściu, zwłaszcza najdłuższych włókien, oprzyrządowanie HP wykorzystuje ich mniej (15% mniej materiału – 9,72 g; 15% mniej wody do wysuszenia na część – 29,2 g i o ponad 10 sekund krótszy czas cyklu) do wytwarzania opakowań charakteryzujących się dodatkowo większą wytrzymałością (>10% mocniejszy produkt)
  • Cyfrowo zaprojektowane opakowania są odporne na zagniecenia, mogą  przechowywać przedmioty z ostrymi krawędziami, są wysoce spersonalizowane, z czytelnymi oznaczeniami etc.
  • Rozwiązanie HP oszczędza czas i pieniądze klientów dzięki doskonałemu utrzymywaniu włókien i szybszemu formowaniu, bez konieczności wyrzucania co jedenastej wytłaczanki do wody podsitowej.

Nie tylko opakowania z masy celulozowej są przyjazne dla środowiska — formy do ich tworzenia drukowane w technologii HP MJF 3D powstają z materiału na bazie oleju rycynowego — biopolimeru PA 11, w 100% odnawialnego surowca. HP umożliwia również ponowne wykorzystanie niezużytego w procesie druku materiału na poziomie 70%.

Wzrost wydajności (OEE)

Wytrzymałość i elastyczność PA 11 pozwala na stworzenie produktu o optymalnych właściwościach mechanicznych i wysokiej wydajności. Poprawa ogólnej efektywności sprzętu (overall equipment effectiveness — OEE) i usprawniony przepływ w rozwiązaniu HP umożliwią producentom wytwarzanie większej liczby opakowań przy użyciu mniejszej ilości włókien, co prowadzi do zbudowania bardziej zrównoważonych procesów produkcyjnych.

Trendy na rynku opakowań dążące do bardziej zrównoważonego rozwoju wpływają obecnie na przejście od opakowań plastikowych na rzecz papierowych. Opakowania z odnawialnych włókien formowanych są biodegradowalne, nadają się do recyklingu i już teraz są wykorzystywane do przenoszenia i pakowania tysięcy produktów — od pojemników na żywność przez opakowania artykułów gospodarstwa domowego i elektroniki, aż po jednorazowe artykuły medyczne.

Gotowe do zastosowania na liniach produkcyjnych oprzyrządowanie do formowania masy celulozowej HP pomaga w pełni dostosowywać opakowania zarówno do liczby, jak i rodzaju produktów, oferując ich niższe koszty wytwórcze oraz krótszy czas realizacji, produkcję just-in-time, a także pełną personalizację.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Komentarze