Meble drukowane w technologii HP Multi Jet Fusion 3D – nieograniczone wzornictwo i funkcjonalność

Przemysł meblarski już kilka lat temu odkrył zalety druku 3D. Firmy i projektanci eksperymentują z materiałami oraz kształtami, ponieważ produkcja przyrostowa pozwala im przezwyciężyć tradycyjne ograniczenia projektowe i wytwarzać bardziej zrównoważone, inteligentne, wytrzymałe, wygodne, lekkie meble.

Szwedzki specjalista od mebli — IKEA, właśnie zaprezentował swoją pierwszą wydrukowaną w 3D kolekcję „OMEDELBAR”, składającą się głównie z przedmiotów dekoracyjnych.

Produkty, takie jak stoliki kawowe, łóżka, krzesła, ale także elementy dekoracyjne, pasujące do mebli biurowych lub domowych, można wytwarzać addytywnie bez ograniczania w zakresie projektowym i czasowym. Nowoczesny przemysł aranżacji wnętrz wykorzystuje tę technologię, aby dostarczać unikalne produkty w bardziej przystępnych cenach.

Optymalizacja projektu

Wprowadzając addytywne rozwiązania w wytwarzaniu mebli, można uzyskać znacznie wydajniejszy proces produkcyjny, a także zapewnić użytkownikom większy komfort i wyroby lepszej jakości. To właśnie udowadnia firma OECHSLER swoją nową kolekcją foteli i krzeseł drukowanych głównie z elastycznego TPU, za którą otrzymała szereg branżowych nagród i wyróżnień — Iconic Awards 2022, Stylepack 2021 oraz Innovative Interior.

Niemiecki startup współpracujący z największymi  na rynku AM dostawcami infrastruktury (HP) i materiałów (BASF) uwielbia na nowo wymyślać standardowe produkty w celu poprawy ich funkcjonalności.

Głównym celem designerów OECHSLER było użycie jak najmniejszej ilości materiałów oraz zwiększenie elastyczności projektowej i poprawa funkcjonalności siedziska i oparcia montowanych w standardowych krzesłach i fotelach. Dążyli do maksymalnego zmniejszenia liczby części mebli poprzez połączenie miękkich i twardych komponentów w jednym elemencie.

Innowacyjny fotel Oechsler z siedziskiem i oparciem wykonanym z elastycznego TPU w technologii HP MJF 3D

Nowy wymiar amortyzacji

Dzięki drukowanym w 3D strukturom kratownicowym — tzw. lattice structure, wygoda każdego mebla do siedzenia zależy od dwóch głównych czynników: projektu i amortyzacji. Kombinacje rozmiaru, grubości i kształtu oczek w kratownicy umożliwiają dostosowanie sztywności do potencjalnego użytkownika. Jednocześnie każdą strefę można zaprojektować indywidualnie i ukształtować w niemal każdy sposób, jaki można sobie wyobrazić.

Dzięki produkcji addytywnej można wytworzyć siedzisko, eliminując sprężyny, warstwy pianki oraz tapicerkę bez żadnej utraty komfortu. W celu stabilizacji części siedziska sztywna, wydrukowana w 3D rama zastępuje stelaż.

Addytywnie produkowane krzesła i fotele można konfigurować w dowolny sposób, uzyskując za każdym razem niemal zupełnie inny model. Drukowanie sztywnych i miękkich części jako jednej konstrukcji, pozwala stworzyć lekkie krzesło zapewniające wygodę, ergonomię oraz optymalną amortyzację. Wszystkie elementy można zdemontować i osobno zutylizować w celu ponownego przetworzenia. Ponadto krzesło jest bardzo łatwe w demontażu i transporcie ze względu na swoją lekkość.

Wiele mebli produkowanych addytywnie stanowi swego rodzaju eksperyment projektowy, ale wygląda na to, że to tylko kwestia czasu, zanim druk 3D będzie mógł być również wykorzystany w produkcji niedrogich obiektów do masowego użytku. Za tym przemawiają względy zrównoważonego rozwoju i unikania odpadów, podobnie jak zalety szybkiej i spersonalizowanej produkcji.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Komentarze