HP prezentuje pierwsze buty wydrukowane w technologii MJF 3D

HP zaprezentowało 21 września 2020r. swoją pierwszą parę wydrukowanych na drukarce 3D, butów do biegania. Są one najnowszym przykładem zastosowania autorskiej technologii  HP MJF 3D w produkcji niestandardowej podeszwy środkowej i wkładki w obuwiu.  Model z lekką cholewką (podobną do adidas Futurecraft), zapewnia doskonały zwrot energii i amortyzację i  waży jedynie 200 g.

Pierwsze buty do biegania zaprojektowane i wykonane w technologii HP MJF 3D

Strategia HP jest bardzo skoncentrowana na obuwiu, którego wytwarzanie jest uważane za kluczowy obszar rozwoju masowej produkcji addytywnej. Pomysł HP polega na tworzeniu niedrogich, szytych na miarę i dopasowanych do użytkownika butów, za pomocą skanowania i druku 3D. W ramach platformy Fitstation HP rozwija najnowocześniejszą technologię, która skanuje stopę, analizuje chód i tworzy cyfrowy, trójwymiarowy model stopy,  potrzebny do zaprojektowania i wydrukowania w 3D unikalnej wkładki, którą można nosić w każdym bucie. Dzięki technologii FitStation w sklepach proces pomiaru i skanowania zajmuje tylko kilka minut.

Podeszwa wydrukowana z Ultrasint TPU01 firmy BASF

Podejście HP do drukowania obuwia w 3D obejmuje również rozwój dedykowanych materiałów. Firma wspólnie z BASF i Lubrizol opracowała specjalne materiały TPU, które są idealne zwłaszcza do produkcji podeszwy środkowej z wykorzystaniem proszkowych technologii druku 3D takich jak MJF i SLS.

Ultrasint TPU01 BASF to wielofunkcyjny sproszkowany termoplastyczny poliuretan (TPU), przeznaczony specjalnie do drukarek HP serii 5200 Multi Jet Fusion. Materiał zapewnia mocne, elastyczne i trwałe części do typowych zastosowań, w tym produkcji podeszwy obuwia.

Wydruki z ESTANE 3D TPU M95A firmy Lubrizol

ESTANE 3D TPU M95A firmy Lubrizol został z kolei specjalnie opracowany w celu zapewnienia bardziej wydajnego drukowania w porównaniu z elastomerami stosowanymi w innych technologiach druku 3D, na przykład w technologii FDM. Jest przeznaczony do wytwarzania przyrostowego na urządzeniach HP3D z serii  Jet Fusion  4200, z szerokim potencjałem w produkcji seryjnej, w tym  również obuwia. Obecnie LUBRIZOL pracuje nad wprowadzeniem ESTANE 3D TPU M95A i innych materiałów do rozwiązań HP Jet Fusion serii 5200, o najwyższym współczynniku produktywności.

Komentarze