Technologia HP Multi Jet Fusion 3D w Konstruktion Baumann OHG (zwycięzca The Innovators Top 100)

Druk 3D nie jest technologią zarezerwowaną tylko dla globalnych producentów i coraz więcej firm z sektora MŚP to dostrzega. Produkcja na żądanie, realizacja zamówień indywidualnych o niskim wolumenie, prototypowanie oraz nadawanie bardziej indywidualnego rysu masowym produktom stanowi dziś o przewadze średnich firm, co potwierdza Konstruktion Baumann OHG – laureat tegorocznej edycji niemieckiego The Innovators Top 100. Poprzednio udało mu się znaleźć w gronie innowatorów w 2015 i 2017 roku.

KONSTRUKTION BAUMANN OHG

To rodzinny biznes założony przez Albrechta Baumanna, który ma korzenie w technologii medycznej. Obecnie firma rozwinęła się i dostarcza klientom innowacyjne rozwiązania w zakresie inżynierii, automatyzacji, produkcji przyrostowej oraz doradztwa. Doświadczenie zdobyte między innymi podczas projektu pierwszego na świecie zautomatyzowanego systemu dystrybucji próbek ich autorstwa, pozwoliło temu niemieckiemu startupowi odnaleźć się w świecie inżynierii mechanicznej. W obu dziedzinach ważne są kompleksowe wymagania dotyczące dokumentacji, które należy spełnić w 100%. Syn założyciela firmy – Christian Baumanna, który wszedł do rodzinnego biznesu w 2004 roku dostrzegł ten wspólny mianownik i w ostatnich latach rozszerzył działalność Konstruktion Baumann OHG w obszarze automatyzacji i produkcji przyrostowej.

Przykłady produktów wytwarzanych przyrostowo (MJF) przez firmę Baumann

Standaryzacja przepływu pracy

Począwszy od etapu projektowania do momentu uzyskania gotowego elementu z drukarki 3D, wszystkie procesy w KONSTRUKTION BAUMANN OHG są digitalizowane i łączone w sieci. W ten sposób wdrażane są koncepcje „Przemysłu 4.0, co generuje wiele korzyści dla firmy, która z dostawcy usług inżynieryjnych staje się operatorem rozwiązań w obszarze automatyki. Pracownicy są w stanie szybciej realizować zamówienia od klientów, a Inżynierowie Rozwoju zyskują czas, który wcześniej poświęcali na ręczne tworzenie dokumentacji. Ten cyfrowy system informatyczny w KONSTRUKTION BAUMANN OHG został już opracowany wiele lat temu i obecnie automatycznie odwzorowuje cały przepływ pracy od otrzymania zamówienia do dostawy.

Przy wydrukach firmie Baumann pomaga oprogramowanie HP SmartStream 3D Build Manager

Wskaźniki montażu i zużycia

Dzięki wdrożeniu technologii HP Multi Jet Fusion 3D  KB OHG skraca czas wprowadzenia produktu na rynek nawet o 12 tygodni, zmniejsza koszty poszczególnych etapów optymalizacji, a także zwiększa stabilność i wytrzymałość elementów, jednak według Christiana Baumanna największą przewagą HP MJF jest kolor, który umożliwia precyzyjne przekazywanie wiedzy projektanta wykonującemu projekt –  monterowi. Zastosowanie barw w elemencie drukowanym przestrzennie pozwala zminimalizować prawdopodobieństwo nieprawidłowego montażu i sprawdzić zużycie części, tak aby ją wymienić w odpowiednim czasie.

Kody QR

Kody kreskowe pozwalające na zapisanie dużej ilości danych są coraz częściej wykorzystywane odkąd w październiku 1997 symbolika ta została włączona do Wykazu Ujednoliconych Symbolik (ang. USS – Uniform Symbol Specifications) przez organizację AIM (Global Trade Association of the Automatic Identification & Data Capture Industry) jako ISS – QR Code. Dzięki technologii HP MJF firma KONSTRUKTION BAUMANN OHG jest w stanie umieszczać kody QR bezpośrednio na częściach plastikowych, które wytwarza dla swoich klientów.

Pozwala to użytkownikom na szybkie sprawdzenie na przykład z jakiego materiału wykonany został element oraz kiedy i gdzie go wyprodukowano. Kody QR gwarantują szybką identyfikację, co nabiera szczególnego znaczenia w kontekście promowanego przez HP zamkniętego cyklu produktu, gdzie to producent jest odpowiedzialny za utylizację bądź recykling zużytego produktu. W obliczu wyczerpujących się zasobów naturalnych jedynie produkty nadające się do ponownego wykorzystania, będą mogły być wytwarzane.

Support by HP & HP3D.pl

Dążąc do coraz większej demokratyzacji druku 3D, HP proponuje użytkownikom technologii MJF wsparcie inwestycyjne we wdrożeniu produkcji addytywnej, co my, jako jej oficjalny dystrybutor na rodzimym rynku, również oferujemy polskim przedsiębiorcom. Można uzyskać dedykowane wsparcie zarówno finansowe – na przykład z programów UE,  jak i techniczne, ponadto pomagamy w identyfikacji obszarów produkcji konwencjonalnej, które mogą zostać zastąpione przyrostową, co przełoży się na znacznie niższe koszty wytwarzania i jednocześnie wzrost zadowolenia klientów.

Prezentacja HP JET FUSION 580 3D na żywo

Na tegorocznej Konferencji Solidexpert, który jest naszym Partnerem w formowaniu modeli produkcji 4.0 oraz międzynarodowych targach przemysłowych Warsaw Industry Week, zaprezentujemy najnowsze na rynku urządzenie HP 3D, drukujące w pełnej palecie kolorów – JF 580 3D. Wdrożyliśmy je jako pierwsi w Polsce, podobnie jak uczynił to w Niemczech KONSTRUKTION BAUMANN OHG, wyprzedzając globalne marki w rodzaju B. Brauna, Siemensa, Porsche czy Daimlera. Przedstawimy możliwości łączenia produkcji addytywnej z masową oraz zaprezentujemy części wyprodukowane przy użyciu technologii MJF dla różnych branż.

Wszystkich przedsiębiorców otwartych na nowe rozwiązania, którzy chcą dokonać przełomu w całym łańcuchu rozwoju swojej firmy, od modelu biznesowego po rozwój produktu i certyfikację, zachęcamy do udziału, bo jest to jedna z niewielu okazji do zapoznania się na żywo z tą najnowszą na świecie, technologią druku 3D w pełnym kolorze, opartą na termoplastach.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Komentarze