HP wydrukowało w 3D już 100 milionów części MJF!

Ford, General Motors, Volkswagen konsekwentnie stosują rozwiązania HP do drukowania w 3D części konstrukcyjnych. ​​Już ponad 100 milionów części polimerowych zostało wyprodukowanych w technologii HP Multi Jet Fusion.

Motoryzacja jest jedną z wielu branż przechodzących transformację cyfrową z szybkim przejściem na elektryfikację, rosnącą łączność pojazdów, skrócenie łańcucha dostaw i konsolidację dostawców. Volkswagen, największy na świecie producent samochodów, jako pierwszy wdrożył do produkcji w pełni funkcjonalnych elementów konstrukcyjnych drukowanych w 3D flotę drukarek HP 3D.

„Ostatnie 18 miesięcy niestabilności gospodarczej, politycznej i zdrowotnej było przełomowym momentem dla branży. Korzyści płynące z wytwarzania przyrostowego są coraz bardziej widoczne, ponieważ firmy na całym świecie starają się szybciej wprowadzać nowe produkty na rynek, poprawiać odporność łańcucha dostaw i wprowadzać nowe modele biznesowe — powiedział Didier Deltort, prezes działu personalizacji i druku 3D w HP Inc. podczas tegorocznych targów Rapid+TCT, na których HP prezentowało innowacje i chwaliło się ponad 100 milionami części wydrukowanymi w ich autorskiej technologii Multi Jet Fusion”.

Druk 3D w przemyśle można łączyć z konwencjonalnymi technologiami

HP współpracuje z dziesiątkami producentów motoryzacyjnych, dostawcami i partnerami produkcyjnymi na całym świecie, aby projektować i rozwijać zrównoważone części MJF, od prototypowania po produkcję.

„Każdego dnia obserwujemy rosnącą trakcję i bardziej dojrzałe zastosowania druku 3D w wielu różnych branżach, zwłaszcza w branży motoryzacyjnej” — powiedział Guayente Sanmartin, globalny szef działu HP Multi Jet Fusion. „Producenci samochodów idą naprzód, rozszerzając zastosowanie druku 3D, zastępując tradycyjne oprzyrządowanie wersjami drukowanymi w 3D, szybko zmieniając funkcjonalne prototypy, projektując całkowicie nowe spersonalizowane komponenty i rozszerzając produkcję krótkoseryjną w pełni funkcjonalnych części końcowych. Nasi klienci wykorzystują możliwości klasy przemysłowej — wydajność, powtarzalność, jakość części, opłacalność, które zapewnia Multi Jet Fusion”.

Rozwiązanie do druku HP 3D z serii 4200 Jet Fusion

Najważniejsze cechy współpracy HP z głównymi producentami samochodów

Rynek wysoce spersonalizowanych doświadczeń konsumenckich rośnie, więc na tegorocznym RAPID + TCT HP prezentowało różnorodne drukowane w 3D akcesoria do modelu ciężarówki Ford Maverick 2022 oraz nową, otwartą platformę akcesoriów Ford Integrated Tether System (FITS).

HP i Ford są również pionierami partnerstwa w zakresie zrównoważonego rozwoju poprzez ponowne wykorzystanie pozostałości niespieczonych materiałów do druku 3D i przekształcenia ich w części samochodowe za pomocą formowania wtryskowego.

General Motors również wykorzystuje druk HP 3D i wyprodukował już wiele gotowych części Multi Jet Fusion, w tym przewody HVAC do Cadillaca V-Series, przewody chłodzące do Corvette C8 i inne komponenty używane w iteracjach projektowych, prototypowaniu oraz serwisowaniu.

Japońscy producenci — Nissan i Toyota za pośrednictwem SOLIZE, partnera produkcyjnego HP w tym regionie, produkują na żądanie wycofane z seryjnej produkcji części zamienne w ramach programu Nissan NISMO Heritage Parts oraz GR Heritage Parts Project, przeznaczone dla kolekcjonerów i pasjonatów klasycznych modeli samochodów.

Volkswagen integruje wyprodukowane przez HP Metal Jet końcowe elementy słupka A w pojeździe T-Roc Cabriolet. Elementy konstrukcyjne przeszły certyfikację w testach zderzeniowych i ważą prawie 50 procent mniej niż ich konwencjonalne odpowiedniki.

Możliwości zastosowania druku HP 3D w wielu branżach

Najnowsze zastosowania technologii HP MJF 3D w przemyśle obejmują:

  • wielostanowiskowe instalacje HP MJF 3D w celu zwiększenia mocy produkcyjnych w największych biurach serwisowych
  • produkcję kluczowego elementu jedynego w swoim rodzaju, wielokrotnie nagradzanego głośnika Triphonic firmy Syng
  • wprowadzenie na rynek wysokiej jakości kijów golfowych drukowanych w 3D
  • produkcji wysoce spersonalizowanych, drukowanych w 3D chwytów łuków, które pomogły koreańskiej drużynie mężczyzn, kobiet i mieszanej zdobyć złote medale podczas Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020
  • w pełni dopasowanych do użytkownika drukowanych 3D chwytaków — tzw.EOAT, niezbędnych na liniach produkcyjnych i montażowych

Dzięki firmom takim jak HP produkcja przyrostowa (AM) znajduje się w punkcie zwrotnym, idąc  w kierunku coraz większego uprzemysłowienia i automatyzacji.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Komentarze