Świat mody z drukiem 3D w roli głównej

Druk 3D znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach – świat mody nie jest wyjątkiem. Widzieliśmy już okulary z wydrukowane w 3D lub kolekcję ubrań “Wirus” zaprojektowaną przez Anastasię Ruiz. Obecnie dominuje nowy trend: buty wytwarzane addytywnie. Po raz kolejny przekonujemy się, że wszystko jest możliwe dzięki produkcji przyrostowej, która pozwala tworzyć obuwie  z oryginalnymi wzorami i wkładkami, oferuje również szybkie sprawdzenie koncepcji już na etapie projektowania, a także wypróbowywanie nowych procesów produkcyjnych.

Projektanci i druk 3D
Coraz więcej kreatywnych projektantów docenia druk 3D i dostrzega potencjał, jaki oferuje jeśli chodzi o produkty lifestyle’owe. Ubrania, kostiumy oraz buty można z powodzeniem drukować na urządzeniach 3D, choćby w technologii HP MJF,  zapewniając użytkownikom większy komfort i idealne dopasowanie, jak twiedzi projektantka Annie Foo, według której świat bardziej niż butów potrzebuje innowacji. Jest ona autorką niesamowitej kolekcji, charakteryzującej się niestandardowym designem w odważnym, artystycznym stylu, która jednocześnie jest funkcjonalna i nadaje się do chodzenia.

Kolejnym przykładem tego, co druk 3D może zrobić dla stylu i designu, są buty firmy Melissas, brazylijskiej marki produkującej obuwie za pomocą formowania wtryskowego i technik przyrostowych. Są wykonane z zastrzeżonego tworzywa sztucznego o nazwie Melflex i powstają z uwzględnieniem ochrony środowiska, bazując na recyklingu –  resztki materiału niewykorzystane w jednej parze butów są używane w produkcji następnych. Proces projektowania i produkcji butów Melissas wymaga wielu eksperymentów, dlatego firma współpracuje z architektami i designerami, którzy są w stanie zaproponować futurystyczne i niepowtarzalne obuwie.

Buty firmy Melissas wg. projekt Andrei Chavesa

Zoe Jia-Yu Dai, projektantka z Tajwanu wykorzystując druk 3D, stworzyła kolekcję butów „Breaking the 3D Mold”. Dzięki technikom przyrostowym łatwiej było tworzyć różne modele bez dotychczasowych organiczeń, spotykanych w tradycyjnym procesie.  Silvia Fado, hiszpańska designerka obuwia, również używa druku 3D i cięcia laserowego, aby szybko tworzyć prototypy. Zainspirowana inżynierią i architekturą, skupia się zarówno na stylu, jak i funkcjonalności. Analizując ruchy ciała ludzkiego, projektuje buty estetyczne i zarazem komfortowe  do noszenia.

Buty do wyczynowego biegania

Druk 3d pozwala na wyeliminowanie ograniczeń w projetowaniu butów o oryginalnych kształtach i wzorach, ale jest również niezastąpiony w idealnym dopasowaniu, co interesuje sportowców. Nike, który jest wiodącym producentem obuwia do biegania, stworzył model Flyprint, który powstał na bazie technik addytywnych. Koncernowi udało się eksperymentując z cholewką, stworzyć z zastosowaniem elastycznego materiału TPU  nieprzemakalne, a dodatkowo lżejsze i nie klejone ani szyte buty. Dzięki  nim sportowcy, jak na przykład biegacz Eliud Kipchoge, mogą myśleć o pobiciu rekordu świata niezależnie od pogody podczas biegu.

Nike Flyprint

New Balance z kolei zoptymalizował wytwarzanie podeszwy TripleCell 990 Sport z zastosowaniem druku 3D i obecnie zamiast w 3 częściach jest w jednej. Zaprojektowanie wytrzymałej i jednocześnie elastycznej wkładki, która zapewni odpowiednie podparcie stopy i zupełnie inne doświadczenie biegu można uzyskać właśnie dzięki technologiom addytywnym.

Okulary wysokiej jakości drukowane w 3D

Druk 3D pozwala tworzyć niezwykle złożone struktury, a w niektórych przypadkach projekty, których nie można nawet zrealizować inaczej ze względu na tradycyjne ograniczenia produkcyjne, dlatego jest coraz bardziej popularny w branży optycznej. Technologie addytywne są jest coraz częściej wykorzystywane do tworzenia oprawek okularów, które można wykonać indywidualnie na zamówienie klienta, łatwo tworząc proste lub złożone modele. Jakość materiału, wytrzymałość i trwałość to główne elementy, które stanowią o przewadze technik przyrostowych nad ubytkowymi. Do drukowania okularów w 3D powszechnie stosuje się poliamid 12, znany nylonem, który jest odporny, trwały i oferuje dużą swobodę projektowania. Na razie firmy drukują w 3D oprawki, ale prognozuje się, że wkrótce możliwe stanie się wytworzenie w ten sposób również soczewek.

Okulary dopasowane do kształtu twarzy - technologia Multi Jet Fusion 3D

Ubrania z drukarki 3D

Additive Manufacturing (AM) znajduje coraz powszechniejsze zastosowanie w wytwarzaniu wymagających dopasowania produktów jak na przykład buty czy oprawki okularów, ale pozwala również projektantom odzieży tworzyć niestandardowe wzory sukni, spódnic czy topów dokładnie tak, jak sobie wyobrażają. W 2016 roku ze współpracy Sculpteo z projektantką domu mody ESMOD – Anastasią Ruiz, powstała unikalna kolekcja „Wirus”, która udowadnia, że druk 3D nadaje się nie tylko do tworzenia projektów „haute-couture”, ale również do noszenia na co dzień.

Kolekcja Wirus zawierająca elementy wydrukowane w 3D

Budowanie przewagi konkurencyjnej

Produkcja addytywna pomaga wyprzedzić konkurencję, uzyskując znacznie wydajniejszy proces produkcyjny. Co więcej, stosowanie wytwarzania przyrostowego jest idealnym sposobem na budowanie marki i DNA firmy, wprowadzenie innowacji i podniesienie estetyki wyrobów, a także zmniejszenie zapasów. Druk 3D pozwala bowiem uniknąć marnotrawstwa i produkować komponenty na żądanie. Niższe koszty produkcji addytywnej, a także większy komfort i wyroby lepszej jakości, jakie oferuje stosowanie AM, przyniesie producentom długoterminowe korzyści i pozwoli na masową kastomizację, dzięki czemu zyskają na tym również konsumenci, którzy będą mogli liczyć na unikatowe i indywidualnie dopasowane do ich oczekiwań produkty, co zresztą potwierdzajątakie firmy jak Nike, Adidas czy New Balance, które już wprowadziły dru 3D do produkcji.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Komentarze