Rok innowacji z HP Inc.

Podczas zeszłorocznych targów Formnext 2019 organizowanych we Frankfurcie nad Menem można było zauważyć, że druk 3D staje się coraz bardziej dojrzałą technologią. Eksplozja różnych rozwiązań w połączeniu z nowymi modelami biznesowymi stanowi dowód na to, że masowa produkcja addytywna może coraz częściej zastępować dotychczasowe metody wytwarzania, takie jak formowanie wtryskowe czy CNC.

HP konsekwentnie dążąc do tego, aby drukowanie 3D było bardziej przystępne, wprowadza HP 3DaaS, czyli druk 3D jako usługę opłacaną w abonamencie. Subskrypcja 3DaaS obejmuje sprzęt, instalację, konserwację i wsparcie, a także materiały eksploatacyjne. W ramach swojego modelu usługowego do wytwarzania przyrostowego, HP rozbudowuje cyfrową sieć produkcyjną i zawiera sojusze przemysłowe z wiodącymi na świecie koncernami takimi jak GKN Powder Metallurgy czy Volkswagen i BMW.

Motoryzacja

Jedną z pierwszych branż, która zmienia się dynamicznie dzięki drukowi 3D jest motoryzacja, podobnie przed 100 laty, kiedy Henry Ford rozpoczął produkcję samochodu Ford T na ruchomej taśmie.  BMW Group wykorzystuje rozwiązania HP Jet Fusion 4200 3D do produkcji prowadnicy okna dla modelu i8 Roadster,  zidentyfikowanej jako możliwej do wytwarzania przyrostowo.

Grupa Volkswagen, jako jeden z kluczowych partnerów HP, używa technologii druku 3D – Metal Jet (w zastosowaniach metalowych) i HP Multi Jet Fusion – plastikowych. W 2018 roku większość narzędzi używanych do produkcji nowego SUV-a T-Cross wydrukowano addytywnie z zastosowaniem HP MJF, a w technologii HP Metal Jet  wytworzono zindywidualizowane kółka na klucze i zewnętrzne tabliczki znamionowe. W porównaniu do innych metod druku 3D w metalu, HP Metal Jet zapewnia do 50 razy większą produktywność przy znacznie niższym koszcie niż inne metody, dlatego jest wdrażana przez liderów produkcji takich jak: GKN Powder Metalurgy i Parmatech, Wilo oraz Primo Medical Group i OKAY Industries.

Przemysł kolejowy

GE Transportation, którego chyba nie trzeba przedstawiać, wykorzystuje HP Multi Jet Fusion w Centrum Technologicznym Johna F. Welcha w Bangalore w Indiach, addytywnie produkując części przemysłowe w pojazdach górniczych i lokomotywach. W Europie CAF – hiszpański dostawca kompleksowych rozwiązań dla kolei, wytwarza z zastosowaniem HP MJF podparcie konstrukcji drzwi pociągu. Bowman International z kolei produkuje łożyska i koszyki łożyskowe (z materiału HP PA 11 o lepszych właściwościach mechanicznych i izotropowych w stosunku do materiału PA 12), co zapewnia im przewagę konkurencyjną i produkcję wiodącego w branży asortymentu łożysk o najwyższej wydajności.

Eksplozja nowych zastosowań

Obok przemysłu kolejowego czy automotive, autorska technologia do druku 3D od HP, znajduje zastosowanie w ortopedii, stomatologii, chirurgii, produktach konsumenckich, projektowaniu czy nawet branży budowlanej.

OT4, wytwórca ortez, dzięki zastosowaniu technologii HP Multi Jet Fusion, wspiera ortopedów w ich drodze do realizacji cyfrowych procesów produkcyjnych, drukując dynamiczne ortezy kostki stopy i  palca, ze zoptymalizowaną wentylacją i lekkością, jednocześnie bez uszczerbku dla wytrzymałości materiału i elastyczności.

A-Dec, znany na świecie z produkcji sprzętu dentystycznego, wykorzystuje urządzenia HP z serii Jet Fusion, do prototypowania, opracowywania osprzętu i przyrządów oraz eksperymentuje z produkcją części serwisowych o bardzo niskiej objętości dla wybranych klientów.

Szpital Dziecięcy Rady w San Diego w Kalifornii korzystając z nieograniczonych możliwości projektowania, jaką oferuje druk 3D w technologii HP MJF, tworzy urządzenia korekcyjne i spersonalizowane modele anatomiczne, których nie można byłoby uzyskać w inny sposób.

Produkty konsumenckie

Towary konsumpcyjne i obuwie to kolejny obszar ekspansji materiałów HP do druku 3D. Firma New Rock zastosowała HP MJF do produkcji niestandardowych obcasów, a Freshfiber wytwarza w ten sposób spersonalizowane etui na telefony. Obie firmy korzystając ze swobody projektowania, jaką oferuje technologia HP Multi Jet Fusion, mogą tworzyć niemożliwe do uzyskania w inny sposób, kształty, wzory i figury, personalizując dodatkowo produkt w pełnym kolorze. Ta rewolucyjna metoda wytwarzania przyrostowego, pomimo stosunkowo krótkiego stażu, zaczyna wypierać z rynku konkurencyjne rozwiązania, oparte na proszkowej technice, ponieważ oszczędza czas i zdecydowanie przyspiesza proces projektowania, co potwierdzają inni – Oakley, Convalo Design, etc.

Rozwój ekosystemu HP do druku 3D

W ciągu ostatniego roku sieć HP Digital Manufacturing Network rozszerzyła się o kolejnych członków, z którymi kalifornijski koncern zawierał sojusze. Obecnie partnerami HP DMN są: Forecast 3D, Jabil, Solize, GKN Powder Metalurgy, Materialise, Go Proto, Parmatech, Prototal i Zigg Zagg.

Jako dystrybutor technologii HP MJF w Polsce, również prezentowaliśmy na targach przemysłowych (Warsaw Industry Week), jak i konferencjach, np.  Solidexpert 2020, spektrum zastosowań dla różnych branż. Innowacyjni przedsiębiorcy z bliska mogli przyjrzeć się różnym modelom manipulatorów i chwytaków, wykorzystywanych min. przez współpracujące z nami koło naukowe AGH Space Systems, w konstruowanych przez nich (nagradzanych na ERC i innych konkursach) łazikach marsjańskich, mających szerokie zastosowanie w przemyśle. Zainteresowaniem cieszyły się elementy układu dolotowego, które zostały zoptymalizowane i zamontowane w bolidzie AGH Racing, ortezy i podparcia dla nadgarstka, zaprojektowane przez nas z wykorzystaniem niestandardowego oprogramowania do zastosowań medycznych – Orteza3D oraz wiele innych projektów. Sieć druku 3D na żądanie, która niebawem będzie dostępna również w Polsce, na pewno znajdzie wielu entuzjastów, którzy  chcą integrować rozwiązania w obszarze przygotowania produkcji 4.0.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Komentarze