Forecast 3D pionierem produkcji addytywnej

Produkcja addytywna dzięki wzrostowi szybkości pracy drukarek 3D staje się realną alternatywą dla dotychczasowych sposobów wytwarzania i coraz więcej firm jest zainteresowanych przejściem na Additive Manufacturing (AM), zgodnie z założeniami Przemysłu 4.0. Na przykładzie amerykańskiej firmy Forecast 3D, która opiera swoje usługi jedynie na druku 3D w różnych technologiach, można zaobserwować jak rozwija się niestandardowa produkcja. W ciągu 24 lat istnienia firma sukcesywnie rozbudowuje swój park maszynowy o kolejne urządzenia pracujące w oparciu o różne technologie 3D, począwszy od FDM, przez SLA, a ostatnio koncentrując się na HP Multi Jet Fusion.

Naprawdę staramy się oferować naszym klientom innowacyjne rozwiązania – i szczegółowo wyjaśniamy,  jakie korzyści mogą uzyskać, wybierając produkcję addytywną” – wyjaśnia Ken Burns, dyrektor sprzedaży technicznej Forecast 3D.

Pionier produkcji niestandardowej

Forecast 3D jest jednym z największych zwolenników technologii wytwarzania przyrostowego od koncernu HP, który zaczyna dominować na rynku drukarek 3D dzięki opatentowaniu autorskiej technologii opartej na druku tworzyw sztucznych – Multi Jet Fusion i metalu – Metal Jet. Wszystko zaczęło się w 1994 roku kiedy bracia Corey i Donovan Weber rozpoczęli wytwarzanie prototypów  w swoim garażu samochodowym. Postanowili oni stworzyć modelowy sklep skupiający się na Additive Manufacturing w czasach, gdy na rynku dostępna była tylko technologia SLA. Koncentrując się na rosnącej przestrzeni do drukowania 3D, zawsze dbając o wysoką jakość produktu i terminowość dostaw, braciom Weber udało się rozwijać projekt Forecast 3D. Zaczęli oferować SLS i CNC w 1998 r., a w kolejnych latach zostali liderem dostawców usług DMLS (w 2007 r)., W 2010 r. wprowadzili kolejne technologie druku 3D w swoich usługach – FDM i PolyJET, a w czerwcu 2017 r. ogłosili, że są oficjalnym partnerem HP MJF na Zachodnim Wybrzeżu.

Jako jedno z najstarszych i największych prywatnych obiektów tego typu w USA, Forecast 3D skupia się na rzemiośle, promocji produkcji niestandardowej i doświadczeniu klienta. Obecnie ich park maszynowy obejmuje ponad 4500 m² powierzchni produkcyjnej, 100 pracowników i ponad 30 sztuk sprzętu do produkcji przyrostowej i subtraktywnej. Firma jest pionierem produkcji niestandardowej i jako pierwsza na świecie zaczęła oferować klientom usługi  z zastosowaniem innowacyjnych urządzeń z serii Jet Fusion 3D od HP, które wprowadziła do swojego nowego Centrum Produkcji 3D  w Carlsbad i jest w stanie produkować po wdrożeniu MJF ponad 600 000 części do użytku końcowego każdego tygodnia.

Maksymalne przyspieszenie

Forecast 3D sukcesywnie rozbudowuje swoją flotę inwestując w kolejne, aktualnie najnowsze na rynku rozwiązanie do druku 3D z tworzyw sztucznych – HP Jet Fusion 5200 3D, co ogłosili w sierpniu tego roku. Dzięki zastosowaniu mobilnej, samodzielnej stacji chłodzenia, odseparowanej od urządzenia, drukarka HP Jet Fusion 5200 3D umożliwia ciągłą pracę bez przerw na chłodzenie wydruków. Wraz z nowym sprzętem firma będzie również oferować kolejny materiał do druku – TPU – certyfikowany elastomer odpowiedni do wielu zastosowań,wytwarzany przez firmę BASF.

Produkcja addytywna a tradycyjne wytwarzanie

Forecast 3D deklaruje, że po wdrożeniu Jet Fusion 5200 3D posiada obecnie 26 jednostek drukujących 3D od HP i może obsługiwać wszelkiego rodzaju harmonogramy pełnej produkcji dla każdej branży z szybkością, opłacalnością i jakością niedostępną dla innych rozwiązań.

Według Coreya Webera, współzałożyciela i dyrektora generalnego Forecast 3D, technologia Multi Jet Fusion kształtuje przyszłość produkcji i odpowiada znacznie bardziej na potrzeby klientów zainteresowanych dopasowaniem produktów do swoich wymagań.

Dzięki mocy produkcyjnej drukarek HP z serii Jet Fusion 4200 i 5200 Forecast 3D może teraz wytwarzać setki tysięcy części tygodniowo, co pozwala mu na jeszcze szybszą realizację zamówień o coraz większym nakładzie. Tak nowoczesny proces zyskuje w oczach klientów tym, że eliminuje dokonywanie dużych inwestycji kapitałowych w oprzyrządowanie, co przyspiesza prace projektowe i montażowe gwarantując szybsze dostarczanie finalnych produktów na rynek.

Forecast 3D nie jest jedyną firmą, która ogłasza przyspieszenie produkcji dzięki technologii MJF od HP. Za jej przykładem kolejne firmy takie jak Sculpteo czy Superfeet, które na rynku amerykańskim, wprowadzają usługi z zastosowaniem druku 3D i wytwarzają części 10 razy szybciej niż wcześniej.

Polski dystrybutor technologii HP MJF – HP3D.pl podkreśla, że dzięki wspólnemu zaangażowaniu wiodących na rynku dostawców usług druku 3D, sojuszom przemysłowym i stworzeniu globalnej sieci produkcyjnej, jak robi to między innymi HP, Forecast 3D, BASF, Sculpteo i inni, możliwa będzie zmiana modelu produkcji, z uwzględnieniem masowej kastomizacji oczekiwanej przez konsumentów, wyeliminowaniem strat materiałów i większym zaangażowaniem w tworzenie nowego modelu gospodarki – w obiegu zamkniętym. Pozwoli to na lepszą ochronę środowiska i ograniczy nadmierną eksploatację zasobów.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Komentarze